Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Amerykańscy naukowcy wykazali, że nastolatki, które dyskutują z rodzicami na ważne tematy, są bardziej asertywne w kontaktach z rówieśnikami, którzy namawiają ich do spróbowania narkotyków czy do picia alkoholu.
W przeprowadzonym przez nich studium wzięło udział ponad 150 nastolatków i ich rodziców, których badano trzykrotnie - w momencie, gdy mieli po 13, 15 i 16 lat. Zbierano informacje na temat stosowania używek, relacji z matkami, społecznych umiejętności oraz przyjaźni. Badacze skorzystali nie tylko z informacji uzyskanych od samych nastolatków, zbierali je również od rodziców i kolegów, a także sami obserwowali relacje pomiędzy badanymi nastolatkami a członkami ich rodzin i równieśnikami.
Okazało się, że młodzi ludzie, którzy włączają się w rodzinne dyskusje, lepiej opierają się presji równieśników, związanej z używaniem narkotyków i piciem alkoholu. Najbardziej skuteczne w tym zakresie były rozmowy z matkami m.in. na temat ocen w szkole, pieniędzy, zasad panujących w domu oraz przyjaźni. Asertywność rozwijana była u nastolatków jedynie poprzez mądre dyskusje, rozumiane jako próby przekonania rodziców do swoich racji za pomocą przemyślanych argumentów, a nie próśb, gróźb czy burzliwych kłótni.
Zdaniem badaczy taka utrwalona w domu autonomia przenosi się na relacje nastolatków z rówieśnikami i sprawia, że potrafią one częściej oprzeć się złemu wpływowi kolegów.