Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Międzynarodowy zespół naukowców potwierdził wcześniejsze doniesienia mówiące, że przejadanie się przyspiesza starzenie się mózgu, natomiast ograniczenie jedzenia może pomóc zachować jego młodość.
Już wcześniej podejrzewano, że objadanie się oraz związane z nim choroby metaboliczne mają niekorzystny wpływ na mózg. Nie tylko spowalniają jego pracę i przyspieszają proces starzenia, ale także zwiększają podatność na choroby degeneracyjne mózgu typowe dla starszego wieku, takie jak choroba Alzheimera czy Parkinsona. Z kolei ograniczenie kaloryczności diety ogranicza obumieranie neuronów, ma więc wpływ na opóźnianie procesów starzenia się mózgu, a także całego organizmu.
Potwierdziły to wyniki najnowszego badania przeprowadzonego przez zespół naukowców z Włoch, Niemiec, Kanady i Wielkiej Brytanii. Badaczom udało się ponadto zidentyfikować mechanizm odpowiedzialny za ten proces.
Doświadczenie z udziałem myszy wykazało, że za korzystny wpływ mniej kalorycznej diety na mózg odpowiada białko o nazwie CREB1. Zaliczane jest ono do tzw. czynników transkrypcyjnych, które regulują aktywność innych genów poprzez wiązanie się z DNA. To właśnie białko CREB1 aktywuje m.in. geny mające wpływ na długowieczność oraz na prawidłowe funkcjonowanie mózgu w zakresie zapamiętywania, uczenia się oraz kontroli reakcji lękowych.
W planach autorów odkrycia jest znalezienie farmakologicznego sposobu na aktywację CREB1, umożliwiającego zachowanie młodości mózgu bez potrzeby stosowania restrykcyjnej diety.
Białko CREB1 może okazać się także kluczem do rozwiązania zagadki dotyczącej związku pomiędzy schorzeniami metabolicznymi, takimi jak otyłość i cukrzyca, a spadkiem sprawności umysłowej.