Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Zespół szwedzkich naukowców z Uniwersytetu Sztokholmskiego, Uniwersytetu w Uppsali i Karolinska Institutet przeprowadzili badania, których wynik świadczy o tym, że brutalne gry komputerowe rozregulowują pracę serca u dzieci.
Analizowano jego rytm u chłopców w wieku od 12 do 15 lat, grających w dwie gry - brutalną oraz taką, która nie wywołuje tak dużych emocji.
U dzieci stykających się z wirtualną przemocą pojawiały się nieregularne odstępy między kolejnymi uderzeniami serca oraz arytmia. Badanie EKG wykonywano zarówno w trakcie samej gry, jak i w nocy, po zakończeniu zabawy. Co istotne, zaburzenia rytmu serca utrzymywały się również podczas snu.
Wyniki badań świadczą o tym, że gry komputerowe mają zdolność silnego wpływania na układ nerwowy młodych ludzi, a tym samym - prawdopodobnie także i na inne istotne dla właściwego rozwoju i zdrowia organy.
Nie poznano dotychczas wszystkich faktów na temat długoterminowego wpływu gier, jednak ze względu na możliwość dużej szkodliwości części z nich, specjaliści starają się dogłębniej zbadać to zagadnienie.
Może dziwić fakt, że, jak zaobserwowano, zjawisko arytmii nie wystepuje u osób uzależnionych od gier komputerowych, co może świadczyć o tym, że ludzki organizm dysponuje mechanizmem pozwalającym na adaptację do efektów fizjologicznych grania.