Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Ciężka głowa, nieposłuszne ciało, brak kontroli nad językiem - to symptomy upojenia alkoholowego. Do tej pory naukowcy łączyli je wyłącznie z zaburzeniem pracy komórek nerwowych. Wyniki najnowszego badania przeprowadzonego przez Australijczyków świadczą jednak, że przyczyna takiego nienaturalnego zachowania po wypiciu może być zupełnie inna.
Odkryli oni, że reakcja na alkohol jest ściśle związana z działaniem komórek układu odpornościowego na mózg.
Wykazał to eksperyment na gryzoniach. Na jego potrzeby wyhodowano zmodyfikowane genetycznie myszy, odporne na działanie alkoholu - wyłączono u nich receptor TLR4, którego zadaniem jest informowanie układu immunologicznego, że należy walczyć z infekcją.
U niemodyfikowanych genetycznie gryzoni z grupy kontrolnej, efektem działania takiego receptora po zażyciu alkoholu było m.in. nienaturalne zachowanie, np. problemy z utrzymaniem równowagi. Z kolei u zmodyfikowanych myszy nie obserwowano żadnych negatywnych skutków upojenia alkoholem.
Zdaniem autorów badania podobny mechanizm występuje także u człowieka, dlatego jest szansa, że w przyszłości pojawią się leki, których zadaniem będzie blokowanie tej części układu immunologicznego, która ma wpływ na reakcje po spożyciu napojów wyskokowych.