Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Zdaniem kanadyjskich naukowców młodzi chłopcy postrzegają męskie ciała z wyraźnie wyrzeźbioną muskulaturą jako nienaturalne i kobiece, dlatego najbardziej chcą być przeciętni.
Badacze przeprowadzili eksperyment z udziałem 32 chłopców w wieku od 13 do 15 lat. Miał on na celu poznanie ich opinii na temat męskich sylwetek, zdrowia, diety i aktywności fizycznej.
Okazało się, że większość chłopców wcale nie chciałaby mieć tak rozpowszechnionego w popkulturze, szczupłego, muskularnego i wyidealizowanego ciała. Takie nadmierne skupienie na wyglądzie uczestnicy badania traktowali jako problematyczne, kobiece lub świadczące o próżności.
Wyraźnie wyrzeźbione ciała były przez nich postrzegane jako nienaturalne, będące efektem sięgania po sterydy czy nieustannego podnoszenia ciężarów.
Mimo, że chłopcy odczuwali presję na to, by utrzymywać dobrą formę, to większość z nich prezentowała zdystansowany, obiektywny i "zdrowy" stosunek do swoich ciał. Niektórzy przyznawali się do podziwiania niektórych męskich wzorców i pracy nad własną cielesnością, jednak większość dążyła do utrzymania się w granicach przeciętności.
Bardziej niż brakiem muskulatury nastoletni chłopcy przejmują się swoim wzrostem, otyłością czy stanem skóry.