Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Jak wynika z badania organizacji naukowej "Europejskie Kolegium Neuropsychofarmakologii", ponad 1/3 mieszkańców Unii Europejskiej ma problemy z psychiką.
Bezsenność, depresje, stany lękowe lub choroby neurologiczne, takie jak choroba Parkinsona i demencja dotykają w ciągu roku ponad 164 miliony obywateli europejskich państw.
Najczęstszym problemem Europejczyków są stany lękowe - 14% z nich ma je co najmniej raz w roku. Z bezsennością zmaga się 7% z nich, z depresją - 6,9%, a na demencję cierpi 5,4% populacji UE.
Wyniki poszczególnych krajów UE są do siebie zbliżone, różnice występują jednak pomiędzy płciami. Mężczyźni są na przykład znacznie bardziej podatni na alkoholizm w reakcji na sytuacje stresowe, a kobiety częściej cierpią z powodu depresji.
Specjaliści zwracają uwagę na to, że zaburzenia psychiki występują dziś w coraz młodszym wieku. Wcześniej pierwsze przypadki stanów lękowych obserwowano najwcześniej w drugiej dekadzie życia. Obecnie notuje się je nawet u nastolatków - aż 90% pierwszych przypadków stanów lękowych występuje jeszcze przed 18 rokiem życia. W takiej początkowej fazie są jeszcze łatwe do wyleczenia, wymaga to jednak dobrej profilaktyki i regularnych badań. Nieleczone stany lękowe w młodości mogą doprowadzić do poważnych problemów w dorosłym życiu.