Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Australijsko-brytyjski zespół naukowców udowodnił, że korzyści płynące z aktywności fizycznej kumulują się przez całe życie. Jest to widoczne u osób w średnim wieku - jeśli regularnie ćwiczyły one w poprzednich latach, są wyraźnie silniejsze i bardziej wydolne fizycznie od swoich leniwych za młodu rówieśników.
Zachowanie dobrej wydolności fizycznej i siły mięśni w miarę starzenia się organizmu jest bardzo ważne, gdyż pogorszenie tych wskaźników podwyższa ryzyko problemów zdrowotnych u seniorów, utratą ich samodzielności oraz krótszym życiem.
Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 2400 mężczyzn i kobiet, których stan zdrowia śledzono od urodzenia przez ponad 50 lat. Szczególną uwagę zwrócono na kwestię aktywności fizycznej badanych osób w trzech momentach ich dorosłego życia - w wieku 36, 43 i 53 lat.
W następnym etapie badań poddano uczestników kilku testom: sprawdzono siłę uścisku ich dłoni, która odzwierciedla siłę mięśni tułowia, zmierzono także czas podnoszenia się z krzesła, który jest wskaźnikiem siły mięśni dolnej części ciała oraz wydolności krążeniowo-oddechowej. Sprawdzono też równowagę badanych podczas stania, która wymaga koncentracji umysłowej oraz kontroli motorycznej, która zależy m.in. od sprawności narządów zmysłu i połączeń nerwowych.
Jak się okazało, uczestnicy, którzy byli aktywni fizycznie we wszystkich branych pod uwagę okresach wypadli znacznie lepiej w teście na utrzymanie równowagi i podnoszeniu się z krzesła. Z kolei siła uścisku była związana wyłącznie z aktywnością fizyczną w wieku 53 lat.