Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Angielscy psycholodzy odkryli, że picie alkoholu w nowym, nieznanym miejscu obniża tolerancję na alkohol i sprawia, że tracimy zahamowania w większym stopniu niż pijąc cały czas w znanym otoczeniu, np. ulubionym barze czy klubie.
Już od dawna przyszpuszczano, że tolerancja na alkohol rozwija się w znanych środowiskach, jednak do tej pory świadczyły o tym tylko wyniki badań przeprowadzonych na zwierzętach. Najnowsze studium potwierdziło, że jej stopień zmienia się w różnych środowiskach. Im bardziej znajome otoczenie - tym tolerancja na alkohol jest wieksza.
W przeprowadzonym przez Anglików eksperymencie wzięło udział 24 studentów. Badacze częstowali badanych drinkami w jednej z dwóch scenerii: tam, gdzie pili alkohol juz wcześniej lub tam, gdzie spożywali napoje bezalkoholowe (sądząc, że zawierają one procenty). W czasie picia studenci wykonywali zadanie na komputerze - gdy na ekranie wyświetlało się "szczęśliwe słowo", mieli naciskać klawisz, a gdy zobaczą "wyraz smutny", mieli powstrzymywać się od naciskania.
Okazało się, że gdy ochotnicy pili alkohol w warunkach, w których wcześniej pili napój placebo, niepoprawnie naciskali guzik około 12 razy na sesję, a gdy spożywali drinki w warunkach, w których pili go już wcześniej, liczba popełnianych błędów spadała o połowę, do 6. Wynika z tego, że osoby spożywające alkohol w nowym otoczeniu o 50% rzadziej powstrzymywały się od niewłaściwej reakcji.
Wyniki zadania na komputerze sugerują utratę samokontroli podczas picia w nieznanym otoczeniu, co z kolei może powodować niewłaściwe zachowania, np. wdawanie się w bójki lub prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwym.
Psycholodzy zwracają też uwagę, że w znanym środowisku mózg przewiduje, że będzie pity alkohol i nastąpi hiperpobudzenie, dlatego próbuje temu przeciwdziałać. Z kolei w nowym otoczeniu nie może się tego spodziewać i reaguje zupełnie inaczej. Wtedy jego tolerancja na alkohol stanowi wypadkową właściwości biologicznych danej osoby oraz wpływu zmiennych środowiskowych.