Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Cząsteczki nikotyny złapane w kleszcze

dodano: Wtorek, 9 Sierpień 2011, 10:21:50

Polsko-amerykański zespół naukowców opracował polimer z kleszczami wychwytującymi cząsteczki nikotyny. Odkrycie zostanie wykorzystane w budowie detektorów wykrywających nikotynę lub przy produkcji plastrów nikotynowych, uwalniających tę substancję dłużej i równomierniej.






Polimer z kleszczami na nikotynę może znaleźć zastosowanie np. w czujnikach przeznaczonych do analizy stężenia nikotyny w liściach tytoniowych lub w badaniach biomedycznych na zawartość metabolitów nikotyny w płynach ustrojowych pacjentów.






Pierwszą pułapkę na nikotynę zsyntetyzowano już kilka lat temu w USA. Pierwotna wersja miała postać molekularnych kleszczy, cząsteczek swobodnie pływających w roztworze i tworzących w nim kompleksy z nikotyną. W nowej, ostatecznej wersji tworzonej z udziałem Polaków udało się zamocować kleszcze we wnętrzu jednego z polimerów. Teraz substancja ma formę stałą, dzięki czemu mogła zostać wykorzystana do budowy detektorów.






Polimerowa pułapka na nikotynę zbudowana jest z pochodnej metaloporfiryny, substancji występującej m.in. w ludzkiej krwi. W jej cząsteczce znajduje się pierścień z umieszczonym centralnie atomem cynku, do którego dołączono organiczne kleszcze. Nikotyna wiąże się z polimerem za pomocą swoich dwóch atomów azotu: jeden tworzy wiązanie z atomem cynku, natomiast drugi z kleszczami. Takie dwupunktowe wiązanie daje większą pewność, że złapana cząsteczka to właśnie nikotyna.





Wynalazek zgłoszono do opatentowania.

657 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.