Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Wyniki wieloletnich, szeroko zakrojonych badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców świadczą, że takie czynniki jak palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, nadwaga, otyłość oraz cukrzyca w średnim wieku mogą przyczyniać się do zmniejszenia objętości mózgu i sprzyjać rozwojowi demencji.
Wszystkie one prowadzą do uszkodzenia naczyń krwionośnych, podwyższając tym samym ryzyko lokalnego niedokrwienia tkanki nerwowej i jej degeneracji.
Naukowcy przeanalizowali dane zebrane wśród 1352 osób, których średni wiek wyniósł 54 lata. Na początku badania u żadnego z uczestników nie stwierdzono objawów demencji, czyli osłabienia pamięci i innych zdolności umysłowych. Z udziału w eksperymencie wykluczono także osoby, które przeszły udar mózgu, gdyż czynnik ten może pogarszać sprawność intelektualną.
Na początku studium uczestnikom zmierzono ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu we krwi, a także sprawdzono, czy nie chorują na cukrzycę oraz czy nie mają nadwagi lub otyłości, zwłaszcza tzw. brzusznej.
W drugim etapie, który przeprowadzono po około 7 latach rozpoczęto badanie ich mózgów z użyciem rezonansu magnetycznego.
Jak się okazało, u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym zmiany degeneracyjne w istocie białej mózgu, powiązane z lokalnym niedokrwieniem tkanki nerwowej, wystąpiły szybciej niż u osób mających prawidłowe ciśnienie krwi. Ponadto w pierwszej grupie zaobserwowano szybsze pogarszanie się wyników testów sprawdzających funkcje wykonawcze mózgu, np. w zakresie planowania czy podejmowania decyzji. Naukowcy ocenili, że liczba uzyskiwanych przez nich punktów odpowiadała takiej, która zwykle występuje u osób o 5-8 lat starszych.
Z kolei u uczestników, którzy w średnim wieku chorowali na cukrzycę, szybciej niż u osób bez zaburzeń metabolizmu glukozy malała objętość hipokampu – struktury mózgu odpowiedzialnej za procesy pamięciowe.
Szybszy spadek całkowitej objętości mózgu oraz objętości hipokampa, a także zmiany degeneracyjne w istocie białej stwierdzono także u palaczy.
Objętość mózgu zdecydowanie szybciej malała ponadto u osób otyłych, zwłaszcza tych z wysokim wskaźnikiem objętości pasa do bioder, czyli tzw. otyłością brzuszną.
Z badań wynika, że leczenie nadciśnienia i cukrzycy, a także zrzucenie zbędnych kilogramów i zaprzestanie palenia papierosów w średnim wieku to czynniki konieczne, jeśli chcemy zachować sprawność umysłową jak najdłużej.