Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Specjaliści branży zielarskiej wybrali Roślinę Roku 2011 - tym razem królową ziół została mięta pieprzowa, stosowana w zaburzeniach trawiennych lub jako przyprawa kuchenna.
Tytuł ten przyznawany jest od 16 lat przez firmy należące do jednego z niemieckich holdingów, który prowadzi działalność m.in. w wielkopolskiej miejscowości Klęka.
Główne kryteria wyboru to stopień zainteresowania daną rośliną polskich i zagranicznych ośrodków badawczych, a także stopień nadziei na jej skuteczność w leczeniu chorób.
Oficjalne ogłoszenie tytułu Rośliny Roku odbędzie się 15 sierpnia w Klęce, podczas uroczystości Święta Matki Boskiej Zielnej i Dnia Zielarza.
Mięta występuje w 25 gatunkach i uprawiana jest w strefie umiarkowanej, głównie w Europie i Ameryce Północnej, ale stopniowo rozszerza się na inne kontynenty. Najbardziej wartościowe są liście tej rośliny, z których produkuje się herbaty i preparaty farmaceutyczne.
Głównymi składnikami mięty są olejki eteryczne, zawierające do 80% mentolu i 20% mentonu oraz garbniki, którym przypisuje się właściwości bakteriobójcze i wirusostatyczne.
Do zalet mięty zalicza się:
- rozkurczające działanie na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego
- wywoływanie efektów żółciopędnych i wiatropędnych
- obniżanie napięcia mięśni jelit
- pobudzanie czynności żołądka i wątroby
- ułatwianie trawienia
Współczesne lecznictwo wykorzystuje cenne właściwości ziołowej "wielkiej piątki", do której należą: rumianek, mięta, dziurawiec, melisa i szałwia.
W poprzednich latach tytuł Rośliny Roku przyznawano: miłorzębiu japońskiemu, dzikiej róży, głogu, dziurawcu, rumianku, karczochom, aloesowi, aronii, czarciemu pazurowi, żeń-szeniowi, melisie, tymianku, męczennicy cielistej, aspalatowi prostemu i ostropestowi plamistemu.