Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Według ostatnich badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie firmy Bayer, Polacy nie przywiązują większej wagi do swojej diety.
Okazuje się, że w ostatnim roku aż 82% Polaków nie stosowało żadnej diety i nie zwracało uwagi na to, co jest bardziej korzystne dla zdrowia.
Niewiele wiemy o tym, czym tak naprawdę jest zdrowa dieta.
Tylko 18% ankietowanych stara się odżywiać zdrowo, są to głównie kobiety, osoby powyżej 60 roku życia lub zagrożone jakąś chorobą, zażywające leki czy uprawiające sport przynajmniej raz w tygodniu.
Prawda jest taka, że Polacy podejmują próbę zmiany stylu życia i zaczynają bardziej dbać o to, co ląduje na ich talerzach dopiero wtedy, gdy ich zdrowie jest zagrożone.
Na codzień większość Polaków nie myśli jednak o tym i nie próbuje wypracować prawidłowych nawyków żywieniowych. Z badania wynika, że aż 68% z nas lubi jadać dobrze posolone potrawy, a 60% uważa, że "prawdziwy" obiad powinien być z mięsem. Zbyt często jadamy czerwone mięso, a zbyt rzadko ryby. 46% ankietowanych przyznało, że je ryby przynajmniej raz w tygodniu, a 31% – kilka razy w miesiącu, tymczasem powinny być one spożywane przynajmniej dwa - trzy razy w tygodniu.
Większość Polaków 83% spożywa warzywa i owoce przynajmniej raz w tygodniu, jednak tylko 37% sięga po nie codziennie lub prawie codziennie.
Sytuacja wygląda podobnie, jeśli chodzi o inne, najbardziej polecane przez dietetyków produkty. Przykładowo, po kasze i płatki minimum raz w tygodniu sięga 53% osób, ale codziennie robi to już tylko 7%. 75% ankietowanych przynajmniej raz w tygodniu spożywa chude mleko i przetwory mleczne, ale zaledwie 24% ma je w codziennym jadłospisie.
Niestety nie unikamy niezdrowych produktów przetworzonych, takich jak np. konserwy, które często zawierają zbyt dużo tłuszczów i soli. Dodatkowo zbyt często kusimy się na słodkie "co nieco" i procentowe trunki. Aż 61% Polaków uważa, że odrobina alkoholu pod koniec dnia, to dobry sposób na rozluźnienie się.
58% osób przyznało także, że uwielbie jeść w późnych godzinach wieczornych, przez co kładzie się spać z uczuciem sytości. Takie zwyczaje mocno obciążają układ pokarmowy i jeszcze bardziej zwiększają nie tylko ryzyko otyłości, ale i innych chorób układu krążenia.
Wśród 18% osób, które starają się odżywiać zdrowo, 45% stosowało w ostatnim roku jakąś dietę odchudzającą.
Sondaż TNS OBOP ujawnił, jak wielu z nas nie dba o swoje zdrowie. Zmiana stylu życia i odżywiania "z dnia na dzień" jest bardzo trudna, jednak warto stopniowo wprowadzać kolejne prozdrowotne zwyczaje, np. spożywać warzywa do każdego posiłku, wybierać chude mięso, najlepiej drobiowe, częściej sięgać po ryby, a sól ograniczyć lub zastąpić ziołami.