Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Jeszcze zdrowsze jabłka, wiśnie i truskawki

dodano: Środa, 13 Lipiec 2011, 10:26:22

W ramach projektu EkoTechProdukt polscy naukowcy szukają sposobów produkcji zdrowszych owoców. Ich zdaniem będzie to możliwe dzięki zastosowaniu w preparatach do ekologicznej uprawy owoców odpowiednich bakterii i grzybów.






Efektem ich pracy ma być stworzenie SYMBIOBANKU - bazy pożytecznych dla roślin mikroorganizmów glebowych, jednej z największych w Europie.






Celem projektu EkoTechProdukt pt. "Opracowanie innowacyjnych produktów i technologii dla ekologicznej uprawy roślin sadowniczych" jest poprawienie efektywności ekologicznej produkcji jabłoni, wiśni i truskawki, czyli trzech najważniejszych gatunków roślin sadowniczych dla polskiej gospodarki.





Realizowany w latach 2009-2014 projekt nadzoruje Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka w Skierniewicach we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi. Na jego realizację przeznaczono prawie 24 miliony złotych.






W uprawach ekologicznych nie stosuje się żadnych pestycydów czy nawozów sztucznych, tylko naturalne środki ochrony roślin, m.in. pożyteczne mikroorganizmy glebowe. Niektóre gatunki grzybów mikoryzowych lub bakterii żyjących w glebie, na liściach lub korzeniach mogą być skutecznym zabezpieczeniem roślin przed atakiem patogenów.






Zdaniem naukowców zastosowanie mikroorganizmów do ochrony roślin jest mniej szkodliwe dla człowieka niż użycie w tym celu pestycydów. Dodatkowo pierwsza metoda może sprawiać, że np. owoce będą bogatsze w cenne składniki i będą miały lepszą jakość.






W ramach SYMBIOBANK-u szczepy pożytecznych bakterii i symbiotycznych grzybów mikoryzowych są izolowane, identyfikowane i charakteryzowane, by w przyszłości ułatwić ich zastosowanie w biopreparatach przeznaczonych do uprawy roślin.  






Do tej pory badaczom udało się zgromadzić 150 pożytecznych szczepów mikroorganizmów glebowych. Z tej grupy zostanie wytypowanych 10-15 najbardziej skutecznych, które znajdą zastosowane w komercyjnych biopreparatach.






Przed naukowcami stoi jeszcze zadanie opracowania sposobu dostarczania żywych mikroorganizmów do otoczenia roślin. Jednym z pomysłów jest zastosowanie otoczkowania pożytecznych mikroorganizmów glebowych, które polega na umieszczaniu bakterii i grzybów w kuleczkach, które po zetknięciu z glebą uwalniają pożyteczne mikroorganizmy.






Obecnie w Polsce gospodarstwa ekologiczne stanowią zaledwie 1% wszystkich gospodarstw rolniczych. Polskim rolnikom brakuje odpowiednich ekologicznych preparatów, gdyż sprowadzane ich z zagranicy jest bardzo drogie, co więcej nie zawsze są one dostosowane do polskich warunków glebowych. Problem ten ma rozwiązać projekt EkoTechProdukt.

716 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.