Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

"Twój kac może kosztować czyjeś życie"

dodano: Środa, 22 Czerwiec 2011, 11:44:14

Wczoraj pisaliśmy o poważnym problemie na polskich drogach - kierowcach na kacu. Ruszyła właśnie kampania społeczna pt. "Nie jedź na kacu. Włącz myślenie". Jej nadawca - Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego chce za jej pośrednictwem uświadomić społeczeństwo, że prowadzenie samochodu nazajutrz po piciu alkoholu jest niezwykle niebezpieczne.





"Twój kac może kosztować czyjeś życie" - głosi hasło kampanii.






Jak wynika z badań - prawie 80% nietrzeźwych kierowców to osoby będące na kacu. Świadczy to o tym, że Polacy nie znają istotnych faktów dotyczących reakcji ludzkiego organizmu na alkohol i czasu jaki potrzebny jest człowiekowi aby naprawdę wytrzeźwieć.





Fakty mówią same za siebie - większość wypadków z udziałem osób nietrzeźwych ma miejsce w weekendy, do południa, gdy sprawcy nie pili alkoholu tuż przed jazdą.





W ramach akcji powstał spot telewizyjny i radiowy, plakat, ulotki, gadżety, materiały promocyjne oraz reklama internetowa. Zaplanowano też dwa eventy towarzyszące Hitom na czasie - największej w Polsce trasie wakacyjnych koncertów plenerowych, realizowanych przez Radio ESKA i TVP 1.





Kampanii towarzyszy ponadto strona internetowa www.niejedznakacu.pl oraz fun page'u kampanii na facebooku – Nie jeżdżę na kacu.





Kampanię realizuje Fabryka Komunikacji Społecznej.





Przypominamy, jak wygląda proces spalania alkoholu. Każdy napój alkoholowy zawiera określoną dawkę etanolu, substancji, która silnie oddziałuje na nasz organizm. Zmniejsza ona poziom koncentracji, zaburza prawidłową ocenę sytuacji i zniekształca percepcję. Spalenie podstawowej dawki alkoholu zawartej w kuflu piwa, lampce wina i kieliszku wódki zajmuje nam około 2-3 godzin.





Przykładowo, w 50g kieliszku wódki znajduje się 20g etanolu, w 100ml lampce wina mieści się 12g etanolu, a w 500ml kuflu piwa - 25g etynolu.





Nie ma uniwersalnego obliczenia, które pozwala stwierdzić ze 100% pewnością, że w kilka godzin od spożycia alkoholu można prowadzić pojazd. Proces jego spalania może być opóźniony przez inne czynniki, takie jak zmęczenie, stres, napięcie, choroba, picie kawy czy palenie papierosów. Organizm przeciętnego człowieka potrzebuje 3 godzin na spalenie 20 - 30 g czystego alkoholu, jednak w każdym indywidualnym przypadku zależy to od szerokiej gamy czynników, np. indywidualnego procesu spalania alkoholu, masy ciała i płci.





Zasada gwarantująca bezpieczeństwo jest jedna – piłeś – nie jedź, jedziesz – nie pij, piłeś wczoraj – nie jedź dzisiaj!

751 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.