Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Nawracający efekt jo-jo lepszy niż stała nadwaga

dodano: Środa, 8 Czerwiec 2011, 9:46:49

Amerykańscy naukowcy ustalili, że w przypadku otyłych osób lepiej podjąć wiele zakończonych porażką prób zmniejszenia i utrzymania prawidłowej masy ciała niż przez cały czas ważyć za dużo. Powtarzające się efekty jo-jo są bowiem lepsze dla organizmu od utrzymującej się całe życie otyłości.





Wiadomo, że najlepsze dla zdrowia i długowieczności jest pozostawanie na stabilnej, zdrowej diecie i utrzymywanie prawidłowej masy ciała przez cały czas, jednak co zrobić, jeśli już z jakiś powodów przybędzie nam sporo dodatkowych kilogramów?





U otyłych osób powszechnie występują wahania wagi - po okresie odchudzania często następuje okres odzyskiwania zrzuconych kilogramów. Dotychczas uważano, że takie efekty jo-jo są szkodliwe dla organizmu, mimo, że brakowało na to jednoznacznych, naukowych dowodów.





W ramach ostatniego badania Amerykanie sprawdzili, jak utrzymywana przez całe życie dieta wywołująca efekt jo-jo wpływa na zdrowie. Posłużyli się w tym celu modelem mysim.





30 gryzoni podzielono na 3 tak samo liczne grupy. Każdej z nich przypisano inną dietę: 1 - wysokotłuszczową, 2 - niskotłuszczową oraz 3 - wywołującą efekt jo-jo - po czterech tygodniach diety wysokotłuszczowej następowały tu cztery tygodnie diety niskotłuszczowej. Gryzonie żywione były według odpowiedniej diety przez całe swoje życie. Cały czas kontrolowano ich stan zdrowia: wagę, stopnień otłuszczenia ciała, a także poziom cukru we krwi.





Dieta wywołująca efekt jo-jo wiązała się z większymi wahaniami mierzonych wskaźników, które w czasie diety niskotłuszczowej były w normie, a w czasie diety wysokotłuszczowej sięgały wartości typowych dla cukrzycy.





Uśrednienie tych dwóch zestawów wartości wykazało, że przeciętny stan zdrowia myszy z 3 grupy był lepszy od myszy z grupy 1. Zwierzęta na diecie wysokotłuszczowej jadły więcej, były cięższe, ich ciała były bardziej otłuszczone i miały wyższy poziom glukozy na czczo. Dodatkowo wykształcała się u nich nietolerancja glukozy, co świadczy o stanie przedcukrzycowym.





Gryzonie z efektem jo-jo żyły o 25% dłużej niż te karmione przez całe życie wysokotłuszczową paszą. Co ciekawe, długość ich życia była podobna do tej wystepującej u gryzoni z 2 grupy kontrolnej. Myszy z grupy z dietą prowadzącą do efektu jo-jo żyły 2,04 roku, myszy z dietą wysokotłuszczową - 1,5 roku, a przedstawiciele grupy kontrolnej zdychali po 2,09 roku.

780 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.