Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Magazyn psychologiczny "Charaktery" przeprowadził wśród czytelników swojego portalu sondaż dotyczący postrzegania własnego ciała.
Wzięło w nim udział 3087 Internautów, z czego aż 88% stanowiły kobiety, a prawie 60% z nich miało od 18 do 34 lat. 67% spośród wszystkich osób biorących udział w ankiecie zadeklarowało wykształcenie wyższe.
Okazało się, że większość (71,36%) osób zgodziło się z twierdzeniem "lubię swoje ciało", odpowiedzi przeczących udzieliło 24,04% badanych.
Jednocześnie generalnie respondenci chcieliby coś zmienić w swoim wyglądzie fizycznym - tylko 19,9% badanych jest zadowolonych ze swojej wagi, zdecydowana większość chciałaby ważyć mniej. Najczęściej ankietowani chcieliby schudnąć 2-3 kilogramy. Z kolei wśród osób, które nie lubią własnego ciała, blisko 43% chciałoby schudnąć od 4 do 9 kilogramów, a 38% chciałoby zrzucić więcej niż 10 kilogramów.
Zdecydowana większość inernautów przyznała, że to oni sami mają decydujący wpływ na swoją wagę. Pozostali traktują ją jako okoliczność zewnętrzną, raczej niezależną od ich woli i poczynań.
Badanie wykazało też, że im starsi byli badani, tym rzadziej wyrażali zadowolenie ze swego wyglądu i częściej chcieliby zrzucić kilka kilogramów.
Co ciekawe, wśród osób, które chciałyby schudnąć ponad 10 kilogramów stosunkowo wysoki odsetek dotyczył grupy wiekowej do 18 roku życia - tj. dzieci i młodzieży. W grupie badanych w wieku od 18 do 24 lat odsetek ten był znacznie niższy, co może świadczyć m.in. o akceptacji swego wyglądu lub poradzeniu sobie z dziecięcą otyłością. Osób uważających się za otyłe przybywa z kolei w grupie 30-to i 40-to latków. Wśród osób mających więcej niż 54 lata liczba uważających się za otyłych znów spada.
Ponad 70% ankietowanych uważa, że szczupła sylwetka jest warunkiem dobrego zdrowia. Ponad 50% z nich łączy ją też z poczuciem zadowolenia z siebie, a około 33% - z atrakcyjnością seksualną. Znacznie mniej było opinii według których Szczupła sylwetka mogłaby zwiększać szanse na sukces zawodowy.
Dla 65% badanych kluczem do osiągnięcia lub utrzymania szczupłej sylwetki jest przede wszystkim aktywność fizyczna oraz ograniczanie się w jedzeniu. Na kolejnym miejscu znalazło się stosowanie diet i kuracji odchudzających, następnie zażywanie tabletek hamujących łaknienie. Wśród respondentów znaleźli się też tacy (choć nie było ich wiele), którzy dla "dobra" swojej sylwetki zażywali środki przeczyszczające lub prowokowali wymioty.
Wśród osób, które lubią swoje ciało, tylko 21,8% nie stosuje żadnej metody kontroli wagi, niecałe 70% stosuje łącznie dwie metody, a 8,2% - jedną. W przypadku osób, które nie lubią swego ciała 12% nie kontroluje swojej wagi w żaden sposób, 11% chwyta się więcej niż jednej metod kontroli, a 77% - tylko jednej.
Jeśli chodzi o wybór diet, najpopularniejsza okazała się białkowa - w której dominują pokarmy zawierające proteiny. Stosunkowo często stosowane są też diety, w ramach których ogranicza się spożycie węglowodanów i wegetariańskie. Niemal 20% ankietowanych twierdzi, że korzystało kiedyś z diety opracowanej specjalnie dla niego przez eksperta.