Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Wiadomo, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem - dostarcza energii na rozpoczęcie dnia.
Amerykanie udowodnili, że odpowiednie skomponowanie pierwszego posiłku może pomóc kontrolować apetyt i regulować ilości spożywanych pokarmów w ciągu całego dnia.
Ich zdaniem wysokobiałkowe śniadanie zwiększa sytość i zmniejsza głód odczuwany w ciągu dnia, a tym samym ogranicza późniejsze zachcianki.
Badanie z użyciem funkcjonalnego rezonansu magnetycznego wykazało, że posiłek bogaty w białka ogranicza sygnały z mózgu kontrujące apetyt oraz jedzenie motywowane nagrodą.
Wzięły w nim udział trzy grupy młodych osób, które zwykle nie jedzą śniadań. Przez 3 tygodnie osoby z pierwszej miały nadal pomijać śniadania, uczestnicy z drugiej grupy miały zjadać posiłek o wartości energetycznej 500 kilokalorii (płatki i mleko z normalną zawartością białka), a osoby z grupy trzeciej - tak samo kaloryczne śniadanie o zwiększonej zawartości białka (gofry z syropem i jogurtem). Pod koniec każdego tygodnia badani wypełniali kwestionariusze dotyczące apetytu i sytości. Naukowcy określali też poziom fizjologicznego głodu i sytości u uczestników, poprzez pomiar wrażeń związanych z apetytem oraz poziom markerów hormonalnych, a także związanej z nagrodą motywacji do jedzenia.
Jak mozna się było domyślić, w porównaniu do pomijających śnaidanie, obie grupy jedzące ten posiłek doświadczały silniejszej sytości i zmniejszenia uczucia głodu przez cały poranek. Według wyników badania rezonansem magnetycznym ograniczeniu uległa u nich aktywacja rejonów mózgu kontrolujących motywację do jedzenia oraz odczuwanie nagrody.
Najbardziej widoczne zmiany wystąpiły jednak w grupie jedzącej śniadania bogatsze w proteiny. świadczy to o tym, że pierwszy posiłek może być użytecznym sposobem kontrolowania apetytu i regulowania ilości spożywanych później pokarmów.