Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Brytyjskie badanie wykazało, że istnieją dwa warianty genu, który wpływa na zadowolenie,bądź niezadowolenie ze swojego losu.
Okazuje się, że poczuciu zadowolenia z życia sprzyja gen 5-HTT, który w mózgu bierze udział w transporcie serotoniny, substancji związanej z dobrym nastrojem.
Zdaniem brytyjskich naukowców osoby z dwiema długimi wersjami genu (każda z nich jest dziedziczona po jednym z rodziców) częściej deklarują, że są "bardzo zadowolone" z życia w porównaniu z osobami mającymi dwie krótkie wersje. Tacy ludzie mają większą tendencję do koncentrowania się na pozytywnych stronach życia i rzadziej cierpią na depresję czy mają inne problemy psychiczne.
Badanie z udziałem 2574 osób wykazało, że posiadanie jednej długiej wersji genu zwiększa odsetek osób twierdzących, że są "bardzo zadowolone" o 8,5%, zaś dwie długie wersje aż o 17,3%.
Eksperci przypuszczają, że w przyszłości drogą odpowiednich manipulacji genetycznych można by zapewnić dziecku większą satysfakcję z życia. Podkreślają jednak, że ani dwie długie wersje nie stanowią niezawodnej ochrony przed smutkiem, ani dwie krótkie nie skazują na permanentne poczucie nieszczęścia. Ponadto, geny tylko częściowo odpowiadają za różnice w odczuwaniu szczęścia.