Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Amerykańscy naukowcy przeanalizowali związek pomiędzy okresowym odstawianiem jedzenia a chorobami układu krążenia. Okazało się, że regularne głodówki sprzyjają sercu - zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej aż o 58%.
Badacze przepytali 200 pacjentów, którzy przechodzili angiografię - diagnostyczne badania polegające na rentgenowskim zobrazowaniu naczyń krwionośnych oraz komór serca w celu stwierdzenia lub wykluczenia choroby wieńcowej. 90% z nich było Mormonami, których wiara zachęca do poszczenia przez jeden dzień w miesiącu, dlatego stosunkowo wysoki odsetek poddanych badaniom pacjentów stosowało regularne głodówki.
Jak się okazało, u regularnie poszczących osób ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej było o 58% niższe w porównaniu z tymi, którzy w ogóle nie stosowali głodówek. Najbardziej powszechną formą postu respondentów był comiesięczny rytuał powstrzymywania się od wszelkiego jedzenia i picia, z wyjątkiem wody, przez 24 godziny.
Takie powstrzymywanie się od jedzenia w regularnych odstępach czasu prowadzi do metabolicznych zmian, które jak się okazuje - są korzystne dla serca.
Podczas 24-godzinnego postu w organizmie zachodzą zmiany parametrów związanych z metabolizmem - podwyższa się poziom hormonu wzrostu aż o 20 razy u mężczyzn i o 13 razy u kobiet. W okresach głodu ciało uwalnia go, by nie dopuścić do utraty masy mięśniowej, a także rozpoczyna proces spalania zapasów tłuszczu. Głodówka powoduje duży stres, na który ciało reaguje uruchomieniem mechanizmów obronnych, które w długiej perspektywie czasowej mogą obniżać ryzyko zapadalności na chroniczne choroby.
Badanie wykazało jedynie związek pomiędzy głodówkami i stanem serca. Jego autorzy zaznaczają, że poszczenie może nie wywierać bezpośredniego wpływu na serce, lecz może być powszechnym nawykiem u osób, które generalnie cieszą się lepszym zdrowiem.
Badacze podkreślają, że nie powinno się stosować głodówek bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Podczas ich stosowania należy pić wodę, gdyż odwodnienie zwiększa ryzyko zawału.