Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Każda dodatkowa godzina dzieciństwa spędzona przed ekranem telewizora zwiększa ryzyko chorób serca, nadciśnienia i cukrzycy

dodano: Czwartek, 21 Kwiecień 2011, 12:02:02

Australijscy naukowcy odkryli, że dzieci, które spędzają większość czasu na oglądaniu telewizji, mają zwężone tętniczki w siatkówce, co zwiększa ryzyko chorób serca, nadciśnienia oraz cukrzycy w późniejszym życiu.





W przeprowadzonym przez nich badaniu wzięło udział 1,5 tysiąca sześcio i siedmio-latków z 34 australijskich szkół podstawowych.

 

 

Średnica mikrowaskulatury siatkówki stanowi znany marker chorób sercowo-naczyniowych i nadciśnienia u dorosłych. Po raz pierwszy wykazano, że u dzieci siedzący tryb życia także wiąże się ze zwężeniem tętniczek w siatkówce.





Jak się okazało, u dzieci, które regularnie bawiły się i aktywnie spędzały czas na dworze, tętniczki siatkówki miały większą średnicę niż u ich rówieśników z najniższym poziomem aktywności.





Badacze ustalili, że każda dodatkowa godzina przed ekranem telewizora dziennie wiąże się ze skokiem ryzyka analogicznym do występującego przy wzroście skurczowego ciśnienia tętniczego krwi o 10 mm słupa rtęci.





Świadczy to o tym, że czynniki związane z niezdrowym, statycznym trybem życia mogą wpłynąć na mikrokrążenie już na wczesnych etapach życia i zwiększyć ryzyko chorób serca i nadciśnienia w dorosłym życiu.





Średnio mali Australijczycy spędzali 1,9 godziny przed telewizorem dziennie, a na zorganizowaną aktywność fizyczną przeznaczali zaledwie 36 minut. Wiadomo, że zbyt duża ilość czasu spędzanego przed ekranem prowadzi do zmniejszenia aktywności fizycznej, niezdrowych nawyków żywieniowych oraz wzrostu wagi.





Badacze sugerują, że zastąpienie jednej godziny spędzanej przed telewizorem godziną aktywności fizycznej może być skutecznym sposobem na hamowanie wpływu siedzącego trybu życia na mikronaczynia siatkówki dzieci.

870 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.