Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Według powszechnej opinii alkohol negatywnie wpływa na proces uczenia się i zapamiętywania. Bycie pod jego wpływem zmniejsza możliwość zapamiętania pewnych informacji, np. takich jak imię kolegi, definicja jakiegoś słowa czy miejsce zaparkowania samochodu.
Mimo to, w stanie upojenia nasza podświadomość ciągle się uczy i zapamiętuje i jak twierdzą amerykańscy badacze - alkohol może zwiększać te zdolności lub warunkowanie na poziomie podświadomym.
Przeprowadzone przez nich badanie wykazało, że alkohol pomaga niektórym obszarom mózgu uczyć się i zapamiętywać. Jak to możliwe? Okazuje się, że powtarzalna ekspozycja na etanol zwiększa plastyczność synaps w obszarach mózgu odpowiedzialnych za zapamiętywanie. Stanowi to jednocześnie kolejny dowód na to, że uzależnienie od alkoholu bezpośrednio wpływa na kłopoty z pamięcią i uczeniem się.
Amerykanie wyjaśniają, że gdy pijemy alkohol lub zażywamy narkotyki systematycznie przez dłuższy czas, nasza podświadomość domaga się coraz więcej i więcej. Jednocześnie powstają podświadome wspomnienia, które są z tymi używkami silniej powiązane niż np. z muzyką, jedzeniem czy ludźmi.
Inaczej mówiąc, osoby nadużywające alkohol czy narkotyki nie są uzależnione od przyjemności, jaką daje im dany środek odurzający, ale od wszystkich środowiskowych, psychologicznych i behawioralnych czynników podświadomie kojarzonych wówczas, gdy pojawienie się substancji psychoaktywnej powoduje uwolnienie dopaminy do mózgu.
Dopamina jest neuroprzekaźnikiem pamięci i wzmacnia te synapsy, które są aktywne w czasie obecności alkoholu lub narkotyków w organizmie. Dlatego, im więcej rzeczy robimy w stanie odurzenia, np. gdy słuchamy muzyki, rozmawiamy ze znajomymi, jemy, uprawiamy seks, tym większą nagrodę otrzymujemy i tym bardziej nasz mózg kojarzy upicie się czy zażycie narkotyku z nagrodą.
Rozszyfrowanie neurobiologicznych podstaw uzależnień może pomóc w opracowaniu leków, które zamiast wzmacniać, będą osłabiały synapsy uaktywniające się podczas zażywania środków odurzających.