Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Problem otyłości lub nadwagi dotyka już prawie połowy dorosłych mieszkańców naszego kraju.
Firma badawcza TNS OBOP przeprowadziła badania, z których wynika, iż tylko 51% Polaków posiada prawidłową wagę, która według wskaźnika masy ciała przyjmuje wartości od 18,5 do 24,9.
32% ankietowanych cierpi na nadwagę (wskaźnik BMI obejmujący przedział 25 – 29,9), natomiast 14% jest otyłych (BMI powyżej 30). Najmniejszą grupę - 3% stanowią osoby z wagą poniżej wagi prawidłowej (BMI poniżej 18,5).
Współczynnik BMI (Body Mass Index) powstaje przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach. Jego prawidłowa wartość powinna zawierać się w przedziale od 18,5 do 24,9.
Życie w rutynie, obowiązki zawodowe czy rodzinne mogą wywoływać frustracje i dawać poczucie pustki. Duża część społeczeństwa sięga wówczas po czynności zastępcze, z których jedną z najbardziej popularnych jest właśnie jedzenie, które choć na chwilę zagłusza lęk przed monotonią życia. Tak rozwija się nadwaga, która staje się problemem coraz większej liczby osób w Polsce, ale i na całym świecie.
Jak pokazują wyniki badań, nadwaga częściej jest problemem mężczyzn oraz osób powyżej pięćdziesiątego roku życia. Największą grupę wśród nich zajmują osoby pochodzące z największych miast, zwłaszcza z województwa mazowieckiego i łódzkiego oraz te z wykształceniem zasadniczym i zawodowym. Co ciekawe, nadwadze sprzyja także bycie w związku.
18% Polaków przynajmniej raz w swoim życiu podjęło próbę odchudzania, przy czym zdecydowanie częściej odchudzają się kobiety. Według TNS OBOP, walkę ze zbędnymi kilogramami najczęściej podejmują osoby posiadające wykształcenie średnie, policealne, wyższe i licencjackie, deklarujące łączny miesięczny dochód gospodarstwa domowego powyżej 3 tys. zł netto.
Badania przeprowadzono w dniach 28 lipca - 24 sierpnia 2008 roku, metodą wywiadu bezpośredniego CAPI, na liczbie 1000 pelnoletnich Polaków.