Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Bierne palenie w czasie ciąży a zdrowie nienarodzonego dziecka

dodano: Poniedziałek, 21 Marzec 2011, 16:47:58

Analiza 19 badań z całego świata, wykonana przez brytyjskich naukowców potwierdziła, że nawet bierne palenie w ciąży poważnie szkodzi nienarodzonym dzieciom.





Niepalące ciężarne narażone na wdychanie dymu papierosowego częściej rodzą martwe dzieci lub dzieci z wadami wrodzonymi, niż przyszłe mamy nie narżone na bierne palenie.





Wyniki analizy dowodzą, jak ważne jest nie tylko zachęcanie do niepalenia kobiet w ciąży, ale też ich partnerów i osoby z najbliższego otoczenia, by nie palili w ich obecności. Przyszłe matki powinny być świadome zagrożeń związanych z biernym paleniem zarówno w okresie ciąży jak i przed zajściem w nią. Dym tytoniowy, zawierający ponad 4000 różnych związków, z czego kilkadziesiąt ma działanie toksyczne i rakotwórcze, dla płodu jest szczególnie groźny.






Jak wykazano już wcześniej, palenie papierosów w ciąży poważnie zagraża zdrowiu nienarodzonego dziecka, gdyż zwiększa ryzyko obumarcia płodu, przedwczesnych narodzin i małej masy ciała noworodka, a także szeregu poważnych wad wrodzonych, takich jak rozszczep podniebienia, zniekształcenia stopy czy wady serca.





Bierne palenie naraża ciężarne na ten sam zestaw toksyn zawartych w dymie papierosowym co palenie czynne. Mimo, że w tym przypadku występują one w nieco niższym stężeniu, to logiczne jest, że może ono zwiększać ryzyko tych samych powikłań.





Potwierdziła to analiza danych zebranych w 19 badaniach przeprowadzonych w różnych regionach świata – w Ameryce Północnej i Południowej, Azji i Europie. Dotyczyły one ciężarnych kobiet, które same nie paliły, ale były narażone na wdychanie dymu papierosowego w domu, gdzie palił ich partner lub w pracy, z powodu palących kolegów.





Wykazała ona, że bierne palenie zwiększa ryzyko urodzenia martwego dziecka aż o 23% i o 13% zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka wad wrodzonych.

921 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.