Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Związek pomiędzy dyskryminacją a otłuszczeniem ciała

dodano: Poniedziałek, 14 Marzec 2011, 12:57:20

Amerykańscy naukowcy wykazali, że kobiety w średnim wieku, które często doświadczały złego traktowania lub dyskryminacji, mają znacznie więcej trzewnej, czyli niewidocznej tkanki tłuszczowej. Takie brzuszne rozmieszczenie tłuszczu jest niekorzystne dla zdrowia, gdyż zwiększa ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy typu 2.






W przeprowadzonym przez nich badaniu uczestniczyło 402 kobiet - przedstawicielek rasy czarnej i białej. Za pomocą specjalnej skali oceniono wystepujące wśród nich przypadki niesprawiedliwego traktowania w ciągu ubiegłego roku. Pytano m.in. o traktowanie z mniejszym szacunkiem, zniewagi czy też gorszą obsługę w restauracjach czy sklepach. Następnie, za pomocą tomografii komputerowej zmierzono ilość i rozmieszczenie tłuszczu u uczestniczek.






Jak się okazało, na każdy dodatkowy punkt w skali dyskryminacji przypadało 13,03 cm2 dodatkowego tłuszczu wisceralnego. Związek ten utrzymywał się nawet po uwzględnieniu innych istotnych czynników, takich jak ogólne otłuszczenie czy objawy depresji.






Wiele osób łączy dyskryminację i poziom otłuszczenia głównie z powodu prześladowania ludzi z nadwagą i otyłych. Według tego schematu złe traktowanie jest wynikiem widocznej nadwagi lub otyłości. Zdaniem amerykańskich badaczy jest na odwrót i że to doświadczenie dyskryminacji przyczynia się do gromadzenia tłuszczu.

934 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.