Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Do tej pory głównym sposobem na opisanie procentowego udziału tkanki tłuszczowej w organizmie był wskaźnik masy ciała BMI (z ang. Body Mass Index), który obliczamy dzieląc masę ciała podaną w kilogramach przez wzrost podniesiony do kwadratu, podany w metrach.
Amerykańscy naukowcy doszli jednak do wniosku, że istnieje lepszy na to sposób - wskaźnik otłuszczenia ciała (z ang. BAI - Body Adiposity Index). Oblicza się go na podstawie pomiarów obwodu bioder i wysokości ciała, co może być szczególnie przydatne w tych regionach świata, gdzie rzetelny i dokładny pomiar masy ciała jest utrudniony.
Wskaźnik BMI stosowano do określania stopnia otłuszczenia ciała już od 19 wieku. Jego wadą jest to, że nie pokazuje on faktycznego udziału tkanki tłuszczowej w organizmie i ciężko go porównywać pomiędzy osobami różnej płci oraz pochodzenia.
Zdaniem Amerykanów wskaźnik BAI pozwala na łatwy pomiar procentowego otłuszczenia ciała zarówno u dorosłych mężczyzn jak i kobiet różnych narodowości bez potrzeby normalizacji tej metody.
Obecnie trwają badania nad skutecznością stosowania BAI w przypadku różnych grup etnicznych oraz sprawdzające, czy na podstawie wskaźnika otłuszczenia ciała można określić stan zdrowia i rokowania pacjentów.