Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Japońscy naukowcy wykazali, że wyciąg ze środkowej warstwy leżącej pomiędzy zewnętrzną, brązową otoczką ziarna ryżu a jego białym środkiem może chronić przed rozwojem choroby sercowo-naczyniowej.
Brązowy ryż mimo, że jest bardzo zdrowy, to jednak spożywa się go rzadko. Znacznie częściej sięgamy po biały ryż, pozbawiony większości dobroczynnych substancji odżywczych zgromadzonych w tzw. warstwie subaleuronowej ziarna ryżu (tuż pod jego zewnętrzną otoczką), która jest tracona podczas stosowanego rutynowo procesu mielenia i przekształcania ryżu brązowego w biały.
Ma on dłuższy termin przydatności do spożycia i krócej się gotuje, dlatego stanowi jeden z podstawowych składników diety w wielu krajach. W przeciwieństwie do brązowego nie chroni jednak przed chorobami serca i układu krążenia - nadciśnieniem tętniczym, zawałami oraz cukrzycą.
Amerykańscy badacze opracowali nową metodę uzyskiwania białego ryżu bez utraty warstwy subaleuronowej, co pozwala na zachowanie wymienionych wyżej właściwości. Zachowanie tej cennej warstwy wpływa na działanie angiotensyny II - hormonu regulującego skurcz mięśniówki naczyń krwionośnych i ciśnienie krwi.