Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
W dniach 19-20 października br. w Warszawie odbyła się IV Konferencja Polskiej Grupy Raka Płuca. Zbyt późne wykrywanie nowotworu i zbyt mała skuteczność jego leczenia - to główne wnioski biorących w niej udział ekspertów.
Każdego roku na świecie diagnozuje się 1,35 miliona nowych przypadków tej choroby. W Polsce zapada na nią około 24 tysięcy osób rocznie - i podobna ich liczba umiera.
Od roku 2007 na raka płuca umiera więcej młodych kobiet niż z powodu raka piersi... Powód? Coraz bardziej popularne wśród nich palenie papierosów, które wciąż jest główną przyczyną choroby.
Na tak wysoką śmiertelność wpływa ponadto niska świadomość zdrowotna i zaniedbania dotyczące badań profilaktycznych.
Dużym problemem jest to, że pacjenci zgłaszają się do lekarza zbyt późno lub zbyt późno pada prawidłowa diagnoza. Tymczasem wcześnie wykrytego raka można usunąć chirurgicznie - w Polsce stosuje się tą metodę tylko u 14% pacjentów. U pozostałych jest na to za późno - stosuje się u nich radio- i chemioterapię oraz terapie celowane.
Specjaliści są zgodni - w celu poprawy powyższych statystyk konieczne jest po pierwsze - ograniczenie palenia, a po drugie - lepsza diagnostyka choroby.