Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Dieta amerykańskich nastolatków jest bardzo bogata w sól, obecnie spożywają jej oni więcej niż 9 gramów czyli 3,8 tysięcy miligramów czystego sodu - najwięcej ze wszystkich grup wiekowych. Każdy gram soli to około 400 miligramów czystego sodu.
Zdaniem naukowców zredukowanie dziennej porcji soli o pół łyżeczki (czyli około trzy gramy) w diecie młodzieży znacznie zmniejszyłoby ryzyko nadciśnienia w młodym wieku. Po takiej redukcji, liczba młodych ludzi z nadciśnieniem mogłaby spaść nawet o 44-63%.
Przeciętny amerykański chłopiec w okresie dojrzewania spożywa więcej niż 10 gramów soli co daje 4 tysiące miligramów czystego sodu. Większość organizacji prozdrowotnych przestrzega osoby w tym wieku przed przekraczaniem dawki 5,8 gramów soli (2,3 tysiące miligramów czystego sodu), a American Heart Association rekomenduje spożywanie nie więcej niż 1,5 tysięcy miligramów czystego sodu, czyli o niemal 70% mniejszą dzienną dawkę soli, niż spożywa przeciętny amerykański nastolatek.
Spożycie soli w USA od lat 70-tych wzrosło aż o 50%. O tyle samo zwiększyła się liczba przypadków nadciśnienia u młodzieży i młodych dorosłych, co dowodzi bezpośredniego związku nadmiernego spożycia soli z rozwojem tej choroby oraz chorób serca.
Naukowcy sprawdzili, jaki byłyby potencjalny wpływ redukcji soli w diecie na ryzyko chorób serca u amerykańskiej młodzieży. Posługując się danymi pochodzącymi z programu badania diety Nutrition Examination Survey 1999-2008 i National Health, wykonanali oni analizę przy użyciu modelu terapii choroby wieńcowej, by określić poziomy wysokości skurczowego ciśnienia krwi u nastolatków i dorosłych. Na tej podstawie stworzyli komputerową symulację rozprzestrzeniania się chorób serca, która pomaga w zaplanowaniu najskuteczniejszych działań prewencyjnych.
Badanie wykazało, że redukcja soli w codziennej diecie o 3 gramy przyniosłaby wymierne skutki, m.in. w postaci zmniejszenia o 44-63% liczby nastolatków i młodych ludzi z nadciśnieniem w wieku 12-24 lat, zmniejszenia o 30-43% liczby dorosłych ze znacznym nadciśnieniem w wieku 30-50 lat, spadku o 7-12% liczby zawałów serca wywołanych chorobą wieńcową, spadku o 5-8% liczby udarów mózgu i ostatecznie zmniejszenia o 5-9% przypadków zgonów dzisiejszych nastolatków, zanim osiągną oni wiek 50 lat.
Co więcej, poza ogólnym obniżeniem ciśnienia krwi, zmniejszenie ilość soli w pożywieniu daje także mniejszą liczbę przypadków chorób nerek, komplikacji w cukrzycy oraz otyłości.
Zmniejszenie dawki soli w pożywieniu jest o tyle trudne, że jej większość pochodzi nie tyle wprost z solniczki, co z przetworzonej żywności. Głównymi źródłami soli u nastolatków są fast foody, przekąski, chipsy itp. Naukowcy zauważaja, że redukcja ilości soli w nich poprawiłaby zdrowie nastolatków zarówno w czasie ich dorastania, jak i w okresie młodości czy późniejszego wieku średniego.