Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Międzynarodowy zespół badawczy odkrył dwa związki, które mogą leczyć uzależnienie od alkoholu i papierosów jednocześnie.
Nałogi te traktowane jako odrębne zaburzenia, mimo że od 60 do 80% osób poważnie nadużywających alkoholu pali również papierosy. Istnieją skuteczne strategie leczenia tych jednostek chorobowych oddzielnie, jednak jak się okazuje - jest szansa na opracowanie kompleksowej terapii obejmującej oba uzależnienia.
Eksperyment z udziałem gryzoni wykazał, że dwa związki, nazwane CP-601932 i PF-4575180 znacznie obniżały spożycie alkoholu i zarazem wiązały się z pewnym podtypem (oznaczonym jako α3ß4*) receptorów nikotynowych (nAChR). Są to występujące w ośrodkowym układzie nerwowym białka, które odpowiadają za większość efektów działania nikotyny w mózgu.
Naukowcy z Gallo Center na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco, Karolinska Institutet oraz Pfizera odkryli, że geny kodujące α3ß4* mają duże znaczenie w przypadku podatności na oba wspomniane uzależnienia. Na tej podstawie opracowali wspomiane dwa związki, które mogą okazać się skutecznym lekarstwem na alkoholizm i nikotynizm jednocześnie. Dotychczasowe testy wykazały, iż są one bezpieczne dla ludzi. Co istotne, w odróżnieniu od zatwierdzonych obecnie leków na alkoholizm, nowo odkryte związki nie zaburzają w zbyt dużym stopniu działania mózgowego układu nagrody. Obecnie trwają prace nad potwierdzeniem ich skuteczności.