Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Wielu palaczy zamierzających zerwać z nałogiem obawia się, że efektem ubocznym tej walki może być wzrost wagi ciała. Faktycznie, w wielu przypadkach tak właśnie się dzieje.
Brytyjscy naukowcy postanowili zbadać zależność pomiędzy wskaźnikiem masy ciała (BMI) w momencie odstawienia papierosów a liczbą dodatkowych kilogramów, które pojawiają się w efekcie rzucenia nałogu.
Okazało się, że im większa nadwaga w momencie rzucania palenia, tym większe ryzyko nabycia dodatkowych kilogramów.
Badacze przeanalizowali informacje na temat 840 palaczy, którzy w latach 90-tych wzięli udział w 3-miesięcznych badaniach skuteczności plastrów wspomagających rzucenie palenia. W perspektywie czasu okazało się, że jedynie 85 z nich udało się zachować abstynencję papierosową przez kolejne osiem lat. W grupie tej wystąpiły znaczące różnice pod względem początkowego BMI badanych.
Zarówno palacze, którzy w momencie rzucenia nałogu mieli niedowagę, jak i ci, którzy mieli nadwagę - przybierali średnio po 10 kilogramów. Nieco mniejszy wzrost masy ciała (7,8 kilograma) odnotowano wśród osób o prawidłowej wadze, natomiast największy wzrost masy ciała zaobserwowano u chorobliwie otyłych palaczy odstawiających papierosy - przybierali oni na wadze aż 19,4 kilogramów.
Autorzy badania zaznaczają, że jedynie 25% badanych w momencie rzucenia palenia miało odpowiedni wskaźnik BMI.
Jeśli przed zerwaniem z nałogiem powstrzymuje cię obawa przed nabyciem dodatkowych kilogramów, pamiętaj, że zaprzestanie palenia pozostaje wciąż najważniejszą rzeczą, jaką możemy zrobić dla własnego zdrowia. Wystarczy aktywność fizyczna przez godzinę dziennie by nie przytyć, a dodatkową korzyścią ćwiczeń może być redukcja potrzeby sięgnięcia po papierosa.