Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Miłośnicy komputerowych "strzelanek" szybciej podejmują trafne decyzje

dodano: Wtorek, 14 Wrzesień 2010, 14:36:49

Komputerowe "strzelanki" mają wielu zwolenników, którzy na granie przeznaczają znaczną część lub nawet cały swój wolny czas. Wcześniejsze badania wykazały, że gracze posiadają lepszy refleks, bardziej wyczulony wzrok i potrafią lepiej od niegrających odróżniać subtelne odcienie kolorów.







Jest też druga strona medalu - spędzanie wielu godzin przed komputerem grozi uzależnieniem się od gier. W opinii częsci specjalistów "strzelanki" ogłupiają i izolują od realnego świata. Niosą też ryzyko przeniesienia wirtualnych, często brutalnych zachowań do rzeczywistości. Objawem charakterystycznym dla uzależnienia, obecnym też w patologicznym graniu jest to, że gracze najczęściej zagłębiają się w wirtualny świat po to, aby uciec od codziennych problemów. Z kolei gdy pozbawi się ich ulubionej rozrwyki - stawają się nerwowi, drażliwi i podirytowani.








Naukowcy z nowojorskiego University of Rochester potwierdzili jednak występowanie pewnych pozytywnych stron komputerowych "strzelanek" - wyniki przeprowadzonych przez nich kompleksowych badań mogą mieć istotne znaczenie w sporze o wartość gier.








W ramach eksperymentu dużą grupę młodych ludzi w wieku od 18 do 25 lat podzielono na dwie podgrupy. Uczestnicy pierwszej przez 50 godzin grali w Call of Duty 2 oraz Unreal Tournament - popularne gry akcji, natomiast uczestnicy drugiej spędzili tyle samo czasu na grze w The Sims 2. W drugim etapie badania wszystkich poddano testom na trafność i szybkość podejmowania decyzji, obejmujących zarówno percepcję wzrokową, jak i słuchową. Jak się okazało, gracze z pierwszej grupy byli aż o 25% szybsi od osób trenujących na grze strategicznej i co istotne, nie wpłynęło to na ich dokładność.









Świadczy to o tym, że trening na grach wideo przyspiesza decyzyjną pracę mózgu bez pogorszenia jej jakości.









Proces podejmowania decyzji polega na stałym przeliczaniu prawdopodobieństw na podstawie dopływających informacji zmysłowych - jest to tzw. wnioskowanie probabilistyczne. Okazuje się, że mózgi graczy szybciej gromadzą zasób informacji wystarczający do podjęcia decyzji. Nabycie tej umiejętności przydaje się nie tylko w grach, ale również w codziennym życiu, np. przy jednoczesnym wykonywaniu wielu czynności.

1250 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.