Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Efekt jo-jo, czyli ponowne przybranie na wadze po odbyciu kuracji odchudzającej dotyczy wielu osób. Wyniki najnowszego badania świadczą, że zmierzenie poziomu hormonów apetytu jeszcze przed przejściem na dietę pozwala na przewidzenie, czy niechciane kilogramy powrócą po jej zakończeniu.
Zrzucenie zbędnej tkanki tłuszczowej za pomocą diety i ćwiczeń fizycznych to tak naprawdę dopiero połowa sukcesu. Po osiągnięciu wagi docelowej wiele osób bardzo szybko wraca do wagi wyjściowej.
Hiszpańscy naukowcy z Compejo Hospitalario Universitario de Santiago zbadali jak hormony apetytu: leptyna i grelina wpływają na przybranie na wadze po zakończeniu diety. Wiedza ta może posłużyć jako narzędzie do tworzenia indywidualnych programów utraty wagi, które mogłyby gwarantować sukces w utrzymaniu prawidowej wagi.
W przeprowadzonym przez nich eksperymencie więło udział 104 kobiet i mężczyzn z nadwagą. Poddano ich 8-tygodniowej kuracji odchudającej, po czym ponownie zbadano ich po upływie 32 tygodni. Zmierzono masę ciała uczestników, jak również stężenie greliny, leptyny i insuliny przed rozpoczęciem diety, w trakcie jej trwania oraz po jej zakończeniu.
Okazało się, że osoby z wyższym poziomem leptyny i niższym stężeniem greliny przed dietą były bardziej poddatne na efekt jo-jo. Taki poziom hormonów może więc stanowić ważny wskaźnik przewidujący wyniki leczenia otyłości.