Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Udowodniono, że nadużywanie alkoholu obniża ekspresję genów zegara biologicznego i rozregulowuje rytm okołodobowy naszego organizmu.
O tym, że uzależnienie od alkoholu i chroniczne picie może zaburzać ekspresję genów odpowiedzialnych za nasz zegar biologiczny, wiedziano już wcześniej. Najnowsze odkrycie naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Taipei ujawniło, że u alkoholików poziom mRNA czyli kwasu rybonukleinowego, na podstawie którego powstają białka zegara biologicznego jest znacząco obniżony. Świadczy to o związku pomiędzy zaburzeniami rytmu okołodobowego i chorobą alkoholową.
Zegar biologiczny reguluje fizjologię naszego organizmu, odpowiada za procesy takie jak temperatura ciała, uwalnianie hormonów czy cykl snu i czuwania. Napędzany jest poprzez ekspresję odpowiednich genów. Uzależnienie od alkoholu zaburza ją i rozlegulowuje w ten sposób rytm biologiczny, powodując szereg problemów np. ze snem i zmianami nastroju.
Są one długotrwałe - jak wykazali naukowcy - ekspresja genów zegara biologicznego nie wraca do normy nawet po wczesnych etapach leczenia alkoholizmu.