Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Najnowszy sondaż przeprowadzony przez CBOS ujawnia aktualne preferencje alkoholowe Polaków. Okazuje się, że 1/5 z nas stanowią abstynenci - to o 6 punktów procentowych więcej niż trzynaście lat temu. Pozostali wciąż jednak piją często, a najchętniej sięgają po piwo.
W przeprowadzonym w drugim tygodniu lipca badaniu wzięło udział 899 dorosłych mieszkańców Polski.
Ponad 75% z nich przyznało, że nie stroni od alkoholu, przy czym 65% pije czasami, a 11% - często. Z kolei w porównaniu z rokiem 1997 o 4 punkty procentowe zmalał odsetek tych, którzy po alkohol sięgają rzadko.
Jak się okazuje, częściej po trunki sięgają mężczyźni - pije go aż 84% panów, podczas gdy wśród kobiet blisko 30% stanowią abstynentki.
Na pociąg do alkoholu wpływa też wiek - najwięcej, bo aż 89% pijących Polaków to najmłodsi respondenci. Wśród osób, które nie ukończyły 55 roku życia, przynajmniej ośmiu na dziesięciu pije alkohol.
Najchętniej spożywanym przez Polaków alkoholem jest piwo - stanowi aż 52% wskazań wśród osób deklarujących picie alkoholu. Jedynie 12% respondentów deklarujących spożycie alkholu nigdy nie sięga po chmielowy napój.
Z 24 do 17% zmalała natomiast popularność wódki, a liczba smakoszy wina i alkoholi wysokogatunkowych nie uległa zmianie.
Jak wynika z sondażu, preferencje w wyborze rodzaju alkoholu zależą od płci i wieku. Mężczyźni najczęściej wybierają piwo, a kobiety - wino.
Ponad 35% pijących Polaków po piwo sięga przynajmniej raz w tygodniu, ponad 30% - 1-3 razy w miesiącu, z kolei do codziennego picia przyznaje się 5% badanych.
Wino przynajmniej raz w miesiącu pije 25% respondentów, a wódkę z tą samą częstotliwością pije co trzeci badany. 25% ankietowanych nigdy nie sięga po wino, a 15% - po wódkę. Najrzadziej spożywaną grupą alkoholi są koniaki i whisky - ponad 25% osób pije je tylko raz w roku, a prawie 50% nie pije ich wcale.
Miejscem, w którym 75% Polaków najczęściej spożywa alkohol, jest dom. 12% pija procentowe napoje głównie w barach i pubach, a jedynie 2% - w restauracjach. 12% respondentów najczęściej sięga po alkohol przebywając na wolnym powietrzu. Zaden z badanych Polaków nie zadeklarował, że zazwyczaj robi to w miejscu pracy.
Z badań CBOS wynika, że mężczyźni wydają na alkohol przeciętnie niemal dwukrotnie więcej niż kobiety - około 61,68 złotych miesięcznie wobec 33,61 złotych.
Polki w swojej własnej opinii piją mało, natomiast Polacy deklarują, że ich poziom spożycia alkoholu mieści się "w normie". Jedncześnie aż 63% badanych zna osobiście kogoś, kto ich zdaniem nadużywa alkoholu.