Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Czy czeka nas spożywcza rewolucja? Coraz częściej zwykłe produkty zaczyna zastępować żywność funkcjonalna, czyli taka, która poza wartością odżywczą posiada też dodatkowe walory prozdrowotne, np. obniżające poziom cukru, zapobiegające niektórym chorobom, wspomagające utrzymanie prawidłowej wagi ciała itd.
Główną metodą tworzenia takiej prozdrowotnej żywności jest inżynieria genetyczna, polegająca na modyfikowaniu lub wszczepianie genów pochodzących od innych organizmów. Otrzymana w jej rezultacie żywność zawiera większą ilość witamin lub innych korzystnych substancji.
Okazuje się jednak, że istnieje prostsza, bardziej ekologiczna i mniej kontrowersyjna metoda wzbogacania produktów spożywczych.
Jej odkrywcą jest dr Kazunori Hironaka - japoński naukowiec, który na 240 corocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego przedstawił dwa innowacyjne sposoby na zwielokrotnienie w ziemniakach zawartości korzystnych dla zdrowia antyoksydantów, m.in. kwasu karbolowego i kwasu chlorogenowego.
Jednym z nich są elektrowstrząsy, polegające na zanurzaniu ziemniaków na dziesięć sekund w roztworze soli, a następnie poddawaniu ich działaniu niewielkiego ładunku elektrycznego przez odpowiednio 10, 20 i 30 minut.
Druga metoda - „ogłuszanie" - opiera się na zanurzania bulw w wodzie, w której zostają poddane działaniu ultradźwięków przez 5 lub 10 minut.
Inicjatywa zbadania wpływu prądu elektrycznego i ultradźwięków na wartości odżywcze ziemniaków powstała w oparciu o wyniki wcześniejszych badań, które wskazywały, że suszenie lub obijanie zwiększa zawartość związków fenolowych w świeżych warzywach i owocach. Jak sie okazało, korzystne może być także poddawanie ich urazom fizycznym, właśnie takim jak elektrowstrząsy czy "ogłuszanie".
Wyniki takich działań są zaskakująco skuteczne - już pięciominutowa dawka ultradźwięków zwiększa zawartość polifenoli w ziemniakach o 1,2 raza, a innych antyoksydantów o 1,6 raza.
Rynek żywności prozdrowotnej rozwija się błyskawicznie, dlatego odkrycie Hironaka ma szansę na upowszechnienie w wielu kuchniach na całym świecie.