Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Zdaniem amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Stanu Minnesota w Minneapolis produkowana na bazie opium morfina może hamować proces ukrwienia nowotworów i przez to spowalniać ich wzrost.
W medycynie jest ona stosowana w terapii umiarkowanego i silnego bólu towarzyszącego nowotworom. Okazuje się, że taka terapia może być bardzo korzystna dla pacjentów, gdyż morfina wykazuje również działanie przeciwnowotworowe.
Badacze przeprowadzlili eksperyment na myszach, u których wywołano raka płuc. Połowie gryzoni wszczepiono implant, który systematycznie uwalniał do organizmu określone dawki morfiny, dzięki czemu lek osiągał w ich krwi stężenie odpowiadające dawkom stosowanym zwykle w terapii bólu (250-400 nanogramów na mililitr). Drugiej połowie myszy podawano placebo, a następnie porównano uzyskane w dwóch grupach efekty.
Okazało się, że morfina wyraźnie hamowała proces tworzenia się nowych naczyń w guzach nowotworowych i tym samym znacznie spowalniała ich wzrost.
Zdaniem autorów badania odkrycie to wskazuje, że morfina mogłaby być wykorzystywana w onkologii nie tylko jako środek przeciwbólowy, ale także lek przeciwnowotworowy.