Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
19 lipca Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach wraz z Wojewodą Świętokrzyskim zainaugurowały lokalną kampanię prewencyjną pt. „Pilnuj swojej szklanki”.
Akcja ma charakter profilaktyczno-edukacyjny, a jej celem jest uświadomienie zagrożenia, na jakie narażeni są młodzi ludzie po zażyciu "pigułki gwałtu". Główną grupą docelową kampanii są młodzi ludzie odwiedzający dyskoteki, kluby, puby, gdyż to oni są najbardziej narażeni na nieświadome zażycie środków powodujących utratę świadomości. Jak podają statystyki - najczęstszymi ofiarami "pigułek gwałtu" padają młode kobiety, odurzane w celach seksualnych.
Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba apeluje w spocie kampanii: "Nie pozwól, by to przydarzyło się tobie. Chwila nieuwagi może wiele kosztować. Baw się mądrze, baw się bezpiecznie".
Na potrzeby kampanii przygotowano spoty telewizyjne i radiowe, ktore emitowane będą w lokalnych świętokrzyskich mediach oraz na stronie internetowej policji i urzędu do końca wakacji. Elementem akcji będą również tematyczne prelekcje dla młodzieży oraz wzmożona liczba patroli policyjnych w okolicach klubów i dyskotek, zwłaszcza w okresie weekendów.
Pigułka gwałtu to środek występujący w postaci płynu, proszku, tabletek albo granulatu. Dodany do napoju nie zmienia jego koloru, smaku ani zapachu, ale w znaczny sposób wpływa na świadomość osoby, która go wypije. Niewileka ilość preparatu wykazuje działanie podobnie do alkoholu, a więc rozluźnia i osłabia czujność. Większa dawka powoduje uczucie oszołomienia, zawroty głowy, problemy z logicznym i wyraźnym mówieniem czy zachowaniem równowagi oraz senność. Po zażyciu pigułki gwałtu traci się świadomość, przez co w łatwy sposób można stać się ofiarą przestępcy, tym bardziej, że po fakcie nie pamięta się wydarzeń, które miały miejsce.