Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

"Sztuka zażywania leków"

dodano: Piątek, 9 Lipiec 2010, 12:28:26

W ramach ogólnopolskiej kampanii "Lek bezpieczny", zainicjowanej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, w Warszawie odbyła się ostatnio konferencja pt. "Sztuka zażywania leków".









Według zaprezentowanych podczas niej danych - ponad 1/3 pacjentów przyjmuje leki niezgodnie z zaleceniami lekarzy lub nie przyjmuje ich w ogóle, co nie tylko szkodzi ich zdrowiu, ale też zwiększa ogólne koszty leczenia.









Tegoroczny raport Fundacji na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny ujawnił, że 14% pacjentów częściowo zmienia dawki leków, 11% okresowo, a 4% - często pomija zalecane dawki, natomiast 6% pacjentów zażywa leki tylko podczas odczuwania objawów choroby. Okazuje się też, że 46% osób przestaje brać leki, a 42% modyfikuje ich dawkowanie z powodu poprawy samopoczucia.









Specjaliści podkreślają, że takie praktyki mogą być bardzo niebezpieczne, zwłaszcza w przypadku chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie. W leczeniu schorzeń tego typu liczą się bowiem nie tyle chwilowe parametry w rodzaju ciśnienia tętniczego, co długoterminowa skuteczność określonych leków, które powinny być przyjmowane regularnie.









Ogólne światowe koszty zaniechanych terapii szacuje się na 100 miliardów dolarów rocznie, a według szacunków - koszty chorób polekowych oraz zgonów z powodu niepożądanych działań ubocznych leków zbliżone są do sumy wydawanej na leki w skali jednego kraju.










Za około 30% przypadków przerwania terapii odpowiadają skutki uboczne związane z przyjmowaniem określonych farmaceutyków, najczęściej są to kłopoty z przewodem pokarmowym, zmiany skórne oraz zaburzenia seksualne.









Jak się okazuje, dodatkowe 14% pacjentów przerywa terapię z powodu braku dostępu do leku - np. braku recepty lub braku pieniędzy na jego  wykupienie.









Lekarze ostrzegają, że tańsze zamienniki leków, nawet gdy zawierają taką samą dawkę określonego leku, mogą powodować komplikacje ze zwględu na zawartość innych substancji pomocniczych. Z tego powodu sugerują, by każdą zmianę leku konsultować ze specjalistą.










Co decyduje o skuteczności terapii:








- przyjmowanie leku zgodnie z zaleceniem lekarza

- systematyczność

- przyjmowanie leku o odpowiedniej porze dnia

- przyjmowanie leku we właściwym odstępie od posiłku










Ponadto należy pamiętać, że działanie lekarstw może być zaburzone przez inne czynniki, takie jak palenie tytoniu czy picie alkoholu, a nawet spożywanie niektórych pokarmów.

1381 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.