Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Zespół naukowców z Uniwersytetu Ben-Guriona w Beer Szewie, kierowany przez prof. Yaira Neumana, opracował specjalny program komputerowy, który pozwala na wykrywanie oznak depresji na blogach i w innych tekstach publikowanych w Sieci.
Oprogramowanie identyfikuje cechy języka wskazujące na stan psychologiczny autora danej wypowiedzi.
Jego skuteczność już została dowiedziona - wykorzystano go do przeskanowania ponad 300 tysięcy anglojęzycznych portali i blogów dotyczących tematyki zdrowia psychicznego. Program wskazał 100 najmniej i 100 najbardziej depresyjnych użytkowników sieci. Następnie wytypowanym w ten sposób osobom przyjrzał się zespół specjalistów, a zgodność między wskazaniami software'u a ich diagnozą wyniosła aż 78%.
Cierpiące na depresję lub mający myśli samobójcze osoby zazwyczaj nie stosują dosłownych określeń swojego stanu, takich jak depresja czy samobójstwo, a raczej kamuflują swoje emocje. Na takie zachowanie wyczuleni są psycholodzy, którzy potrafią intuicyjnie wpaść na trop różnych stanów emocjonalnych. Na takiej samej zasadzie działa stworzony przez Izraelczyków program - wyszukuje on użytkowników z zaburzeniami osobowości metodycznie, za pośrednictwem innowacyjnego wykorzystania inteligencji sieciowej.
Początkowym przeznaczeniem oprogramowania miały być cele czysto akademickie, jednak jak się okazało, nadaje się ono także do prowadzenia szerokich badań przesiewowych populacji internautów. Zdaniem autorów mogłoby być ono instalowane na portalach skoncentrowanych na zdrowiu psychicznym. W przypadku odnalezienia wzorców depresyjnych wśród autorów postów, mogliby oni dostawać wiadomość zachęcającą do kontaktu ze specjalistą.