Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Amerykańscy naukowcy - Alexander Fedorikhin z Indiana University i Vanessa M. Patrick z University of Houston sprawdzili, w jaki sposób emocje wpływają na nasze preferencje żywieniowe.
Jak wykazano już wcześniej - szczęśliwi ludzie częściej sięgają po zdrowsze produkty. Okazuje się jednak, że zależność ta warunkowana jest poprzez intensywność emocji. Wysoki poziom podniecenia towarzyszący pozytywnemu nastrojowi może bowiem niwelować korzystny wpływ dobrego humoru na zdolność opierania się pokusom.
Teza ta została potwierdzona przez wyniki trzech eksperymentów. W ramach pierwszego testu respondenci oglądali jeden z dwóch filmów - spokojny o pozytywnym wydźwięku lub również pozytywny, ale jednocześnie emocjonujący. Po zakończeniu seansu wszystkim uczestnikom dano do wyboru dwie przekąski: winogrona i czekoladowe drażetki M&M's.
Jak się okazało, osoby, które obejrzały pobudzający film częściej niż odbiorcy spokojnego nagrania wybierały słodycze. Jeśli ci drudzy decydowali się na drażetki, to ze znacznie większym prawdopodobieństwem potrafili precyzyjnie kontrolować spożywaną ich liczbę.
W drugim eksperymencie sprawdzono skutki pobudzenia apetytu na niezdrowe przekąski za pomocą gimnastyki. Okazało się, że uczestnicy, którzy oglądali spokojny film i wykonywali jednocześnie proste ćwiczenia fizyczne częściej sięgali po cukierki od osób oglądających seans na siedząco.
Trzeci test wykazał, że za dokonywanie niekorzystnych wyborów żywieniowych może również odpowiadać pobudzenie pracy mózgu. Połowie uczestników eksperymentu kazano zapamiętywać 7-cyfrowe liczby, a drugiej połowie 2-cyfrowe. Wyczerpanie zasobów psychicznych u pierwszej grupy sprawiło, że częściej wybierali drażetki M&M's.
Okazuje się więc, że czynność wywołujące pobudzenie i silniejsze emocje mogą mieć wpływ na nasze preferencje żywieniowe.