Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Zespół badaczy z Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych (INSERM) w Paryżu przygotował raport dotyczący wpływu otyłości na aktywność i zdrowie seksualne.
Dowodzi on, że otyłość, będąca wynikiem niezdrowego odżywiania i braku ruchu, ma wyraźnie negatywny wpływ na życie seksualne kobiet i mężczyzn.
W przeprowadzonych przez Francuzów badaniach wzięło udział ponad 10 tysięcy osób w wieku od 18 do 69 lat. Około 3,6 tysiąca kobiet oraz 2,7 tysiąca mężczyzn z tej grupy miało prawidłową wagę (z współczynnikiem BMI oscylującym pomiędzy 18,5 a 25), ponad tysiąc kobiet i prawie 1,5 tysiąca mężczyzn miało nadwagę (ich BMI wynosiło od 25 do 30), natomiast otyłość (a więc BMI powyżej 30) dotyczyła 411 kobiet i 350 mężczyzn.
Raport przedstawia wyniki największej, przeprowadzonej do tej pory analizy tego zagadnienia, która uwzględnia również takie aspekty jak satysfakcja z życia seksualnego, nieplanowana ciąża czy aborcja.
Okazuje się, że otyłe kobiety są mniej aktywne seksualnie, a mimo to odsetek nieplanowanych ciąż jest wśród nich aż czterokrotnie wyższy niż u kobiet utrzymujących prawidłową wagę ciała. W dużej mierze wynika to z nieodpowiedzialnego podejścia do antykoncepcji - kobiety z tej grupy rzadziej zasięgały porad dotyczących antykoncepcji i rzadziej stosowały środki zapobiegające niechcianej ciąży.
Z kolei otyli panowie nie zmieniali partnerek seksualnych tak często jak ich szczupli rówieśnicy, byli bardziej narażeni na choroby przenoszone drogą płciową, częściej też mieli problemy z erekcją.
Według zebranych danych, w ciągu ostatnich 12 miesięcy otyłe kobiety o 30% rzadziej od szczupłych koleżanek uprawiały seks, a otyli mężczyźni o 70% rzadziej mieli więcej niż jedną partnerkę, a także 2,5-krotnie częściej doświadczali problemów z erekcją. Młodzi mężczyźni z nadmiarem kilogramów byli też znacznie bardziej podatni na infekcje przenoszone drogą płciową.
Raport ujawnił też, że otyłe panie aż pięciokrotnie częściej poznawały swoich partenrów seksualnych za pośrednictwem Internetu, przy czym oni sami również często byli otyli. Na podstawie odpowiedzi udzielanych w ankiecie przez kobiety, których współczynnik BMI przekroczył liczbę 30 stwierdzono, że nie postrzegały one życia seksualnego jako ważny element przyczyniający się do równowagi w ich życiu osobistym.