Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Idea Europy wolnej od dymu tytoniowego

dodano: Wtorek, 1 Czerwiec 2010, 7:42:36

Z okazji obchodzonego wczoraj Światowego Dnia Bez Papierosa  John Dali - komisarz ds. zdrowia Komisji Europejskiej poparł ideę Europy wolnej od dymu tytoniowego w 2012 roku. Jedmocześnie oznajmił, że KE może jedynie zachęcać rządy poszczególnych państw do wprowadzania całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych, a kraje członkowskie same decydują o wprowadzaniu takich restrykcyjnych środków. Dotychczas zdecydowały się na to tylko 3 kraje - Wielka Brytania, Irlandia i Cypr. Kolejne dziewięć państw wprowadziło tzw. zakazy tolerowane - z wydzielonymi dla palaczy przestrzeniami do palenia w miejscach publicznych.












Tymczasem, jak powiedział Dali: "Tytoń zabija corocznie 650 tysięcy Europejczyków. Wielu z nich można by uratować, wprowadzając ograniczenia palenia. Europa nie może biernie przyglądać się, jak młode pokolenia puszczają z dymem swoje zdrowie!".











W Polsce pod koniec 2010 roku zacznie obowiązywać ustawa przewidująca zakaz palenia m.in. w szkołach, służbie zdrowia, miejscach pracy i transporcie publicznym, ale pozwalająca pracodawcom na wydzielenie specjalnych miejsc dla palaczy.












Jak wykazały ostatnie badania Eurobarometru, między 50 a 75% Europejczyków opowiada się za wprowadzaniem różnych, nawet restrykcyjnych środków zniechęcających do palenia, od umieszczania na papierosach obrazków podkreślających szkodliwość palenia po zakaz sprzedaży papierosów w automatach czy przez internet. Jednocześmnie co trzeci Europejczyk nadal pali mimo, że w związku z używaniem tytoniu umiera połowa palaczy.













W Polsce pali 33% obywateli, czyli nieco więcej niż wynosi unijna średnia (29%). 22% ankietowanych Polaków, a także Europejczyków ogółem stanowią byli palacze. 49% mieszkańców kontynentu nigdy nie paliło (w Polsce 45%).











KE zapowiedziała też przegląd dyrektywy dotyczącej wyrobów tytoniowych, określającej m.in. maksymalny poziom nikotyny i substancji smolistych w papierosach, zobowiązującej producentów do stosowania tekstowych ostrzeżeń zdrowotnych na opakowaniach papierosów, a także wprowadzającej zakaz używania takich określeń jak "lekkie". Ustanowione jeszcze w 2001 roku przepisy w przyszłym roku zostaną zaktualizowane i dostosowane do zmian w zakresie składników wyrobów tytoniowych oraz do zmian w prawie krajowym. Przykładowym pomysłem jest np. wprowadzenie zakazu stosowania koloru, logo i promocyjnych elementów na opakowaniach produktów tytoniowych, co miałoby zmniejszyć atrakcyjność papierosów w oczach młodzieży.

1471 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.