Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Pomarszczona skóra przeraża młode kobiety znacznie bardziej, niż nowotwór... Zdaniem amerykańskich naukowców groźba zepsucia urody skuteczniej zniechęci panie do częstego korzystania z solarium niż ryzyko rozwoju raka skóry. To właśnie w ten sposób powinno się ich zdaniem budować przekaz zniechęcający do opalania się w solarium.
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, u osób, które zaczynają korzystać z opalających łóżek przed 30 rokiem życia, ryzyko rozwoju czerniaka złośliwego wzrasta aż o 75%... Jak się okazuje, nawet ten argument nie zniechęca kobiet w takim stopniu, jak informacja o tym, że promieniowanie UV przyspiesza proces starzenia się skóry i sprawia, że staje się ona pomarszczona i nieatrakcyjna.
Na podstawie badań przeprowadzonych wśród 435 amerykańskich studentek w wieku od 18 do 22 lat stwierdzono, że przekaz nawiązujący do urody przyczynił się do zredukowania wizyt w solarium o 35%.
Respondentki zostały podzielone na dwie grupy. Do pierwszej zaliczono studentki, które nie akceptowały swojej jasnej karnacji, natomiast do drugiej te, które opalały się, by poprawić sobie nastrój. Wśród pań z drugiej grupy zaobserwowano częste objawy depresji sezonowej.
Wszystkie uczestniczki zaopatrzono następnie w broszurki szczegółowo opisujące wpływ opalania na wygląd skóry, w tym proces, podczas którego promienie UV niszczą włókna kolagenowe. Publikacja zachęcała ponadto, by zamiast do solarium uczęszczać na zajęcia relaksacyjne, a karnację przyciemniać za pomocą samoopalacza. Swoje spostrzeżenia i ewentualne zmiany nawyków studentki dwa razy w tygodniu zapisywały w dzienniczkach.
Jak się okazało, informacje zawarte w broszurce trafiły zarówno do kobiet opalających się z przyczyn psychologicznych i cierpiących na depresję sezonową, jak i do tych, które nie akceptowały swojej ich zdaniem za jasnej karnacji.
Widmo pomarszczonej skóry skuteczniej zniechęci więc kobiety do częstego korzystania z opalających łóżek, niż ryzyko rozwoju raka. Zdaniem Amerykanów to na tej podstawie powinny opierać się kampanie społeczne podejmujące temat ryzyka oddziaływania promieni UV na skórę.