Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Nowa alternatywa dla cukru - słodzik na bazie gliceryny

dodano: Czwartek, 20 Maj 2010, 14:25:05

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, kierowany przez prof. Waldemara Rymowicza opracował bezkaloryczny słodzik wytwarzany na bazie taniej gliceryny.

 

 






W ramach eksperymentu badacze otrzymali mutanty drożdży nazwanych Yarrowia lipolytica Wratislavia, które mają unikalne właściwości technologiczne - mogą m.in. syntetyzować erytrytol, czyli nie zawierający kalorii słodzik, z taniej gliceryny odpadowej.




 





Efekt osiągnięto poprzez naświetlanie promieniowaniem UV dzikiego szczepu Yarrowia lipolytica A-101, który w łatwy sposób można wyizolować ze środowiska naturalnego. Typowym siedliskiem tego gatunku jest gleba oraz produkty spożywcze, takie jak oleje roślinne, margaryna, majonezy czy sery pleśniowe.









Cenną cechą otrzymanej przez wrocławskich badaczy mutacji jest jej umiejętność biosyntezy erytrytolu z gliceryny. Erytrytol od roku 2008 dopuszczony jest do stosowania jako słodzik w Polsce. W przeciwieństwie do zwykłego cukru, erytryol nie jest metabolizowany przez ludzki organizm i zostaje z niego wydalony wraz z moczem, co oznacza, że nie dostarcza mu żadnych kalorii i dodatkowo nie powoduje próchnicy zębów. Może być zatem zalecany diabetykom i ludziom otyłym.


 






Surowcem, z którego drożdże syntetyzują słodzik jest tania i odnawialna gliceryna, powstająca m.in. przy wytwarzaniu biopaliw. Każdego roku w Polsce otrzymujemy około 70 tysięcy ton gliceryny. Ten tani surowiec (0,7 zł/kg) może zostać wykorzystany w procesach mikrobiologicznych np. właśnie do produkci erytrytolu, - substancji słodzącej, której cena rynkowa jest znacznie wyższa (około 12 zł/kg).

 

 







Do tej pory erytrytol produkowano z droższej glukozy lub hydrolizatów skrobiowych, za pomocą innych gatunków drożdży. Uzyskanie tańszego surowca to cenne odkrycie, dlatego zainteresowało się już nim kilka światowych firm.










Innym zastosowaniem szczepów Yarrowia lipolytica Wratislavia może być wykorzystanie ich w produkcji kwasu cytrynowego, ważnego produktu powszechnie stosowanego dziś w przemyśle spożywczym lub stosowanie ich jako suplementów białka mikrobiologicznego i witamin w paszach dla zwierząt.

1497 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.