Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Niedobór wapnia we wczesnym dzieciństwie zwiększa ryzyko osteoporozy i otyłości w przyszłości

dodano: Wtorek, 18 Maj 2010, 11:30:58

Zdaniem amerykańskich badaczy z North Carolina State University niewystarczająca ilość wapnia otrzymywanego w pierwszych dniach życia ma większy wpływ na zdrowie kości i ryzyko nadwagi niż przypuszczano dotychczas.










Naukowcy przeprowadzili eksperyment z udziałem prosiąt. Obserwacja nowonarodzonych zwierząt wykazała, że dieta uboga w wapno wpływa na mniejszą gęstość i wytrzymałość kości. Okazało się też, że u prosiąt, które nie otrzymywały wystarczająco dużo wapna, duża część komórek macierzystych została zaprogramowana tak, by stać się w przyszłości komórkami tłuszczowymi.












Autorzy badania stwierdzili na tej podstawie, że bardzo wczesny niedobór wapna sprawia, że kości zawierają więcej komórek tłuszczowych niż minerałów. Taka sytuacja z kolei zwiększa podatność na osteoporozę i otyłość w późniejszym okresie życia.











Zdaniem badaczy analogiczne zjawisko występuje także u ludzi. Wyniki eksperymentu sugerują konieczność zmiany w sposobie myślenia o osteoporozie nie jako o chorobie osób starszych, jak sądzono dotychczas, ale jako chorobie dziecięcej, która uaktywnia się dopiero w późniejszym okresie życia.










Dostarczanie odpowiedniej ilości wapnia niemowlętom w dużym stopniu rzutuje więc na ich późniejszy stan zdrowia.

1507 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.