Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Zespół badaczy kierowany przez dr Nancy N. Maserejian z Instytutu Badawczego Nowej Anglii w Watertown wykazał, że kaloryczność diety wpływa na ryzyko nietrzymania moczu, czyli tzw. inkontynencji moczowej.
Analiza danych z wywiadu zdrowotnego, przeprowadzonego wśród 2060 mieszkanek Bostonu w wieku od 30 do 79 lat ujawniła, że kobiety, które dostarczają swojemu organizmowi więcej kalorii, a w ich diecie znajduje się dużo tłuszczów nasyconych - bez względu na masę ciała znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka dla nietrzymania moczu.
Szczegółowo sprawdzono dietę, styl życia wagę, wzrost i obwód pasa respondentek oraz także to, czy kiedykolwiek cierpiały na dolegliwości ze strony układu moczowego.
Nadwaga ciała, a zwłaszcza tłuszcz zgromadzony wokół brzucha jest czynnikiem podwyższonego ryzyka w przypadku inkontynencji moczowej. Redukcja masy ciała nie tylko pomaga zapobiec tej przykrej dolegliwości, ale też zmniejsza nasilenie objawów, jeśli już ona wystąpi.
Średnio lub mocno nasilone nietrzymanie moczu stwierdzono u 12% ankietowanych. Niekontrolowane popuszczanie moczu zdarzało się im przynajmniej raz w tygodniu lub raz w miesiącu odnotowywano u nich niekontrolowane wydalenie dużych jego ilości.
Grupa kobiet z najwyższą kalorycznością posiłków stanowiła 20% próby, a w porównaniu do pań z najniższym spożyciem kalorii - ryzyko wystąpienia inkontynencji było w niej niemal 3-krotnie wyższe. Podobne zjawisko zaobserwowano w przypadku kobiet wybierających częściej nasycone tłuszcze zwierzęce niż wielonienasycone kwasy tłuszczowe pochodzenia roślinnego.
Powyższe wnioski powstały przy uwzględnieniu wagi badanych, a także ich wieku, rasy i podstawowych schorzeń, takich jak cukrzyca czy dolegliwości sercowo-naczyniowe.
Respondentki z największym spożyciem kalorii dostarczały swojemu organizmowi średnio 2400 kcal każdego dnia, a panie z grupy z najniższym spożyciem - 840 kcal dziennie. Kobiety preferujące tłuszcze nasycone spożywały ich 3-7-krotnie więcej niż wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i w porównaniu do koleżanek zrównujących te ilości aż 2,5-krotnie częściej występowało u nich nietrzymanie moczu.
Kobiety cierpiące na inkontynencę moczową powinny więc zrzucić zbędne kilogramy i odpowiednio skonstruować swoją dietę tak, by ograniczyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych.