Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Izraelski zespół badaczy z Instytutu Nauki Weizmanna odkrył gen niepokoju, którego aktywacja nie tylko wywołuje stres, ale też zwiększa ochotę na słodycze i inne pokarmy o uspokajającym działaniu.
Zdaniem specjalistów to właśnie on, przynajmniej częściowo odpowiada za dwie epidemie XXI wieku – otyłości i chronicznego stresu. Wykazali oni, że działania pojedynczego genu w zaledwie jednym rejonie mózgu wpływają na metabolizm całego organizmu. Oznacza to, że stres może być przyczyną szybkiego nabierania na wadze.
Stres wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, nie tylko jest przyczyną niepokoju, depresji czy zespołu stresu pourazowego, ale też oddziałuje na zespoły metaboliczne, właśnie takie jak otyłość lub cukrzyca.
Izraelczycy opracowali własną metodę zmiany aktywności genu w mózgu, w wyniku której u myszy, które brały udział w eksperymencie dochodziło do wydzielenia różnych ilości peptydu Ucn3. Przy zwiększonym jego stężeniu organizmy gryzoni wykazywały cechy charakterystyczne dla początkowego etapu cukrzycy typu 2 - zużywały więcej cukru i mniej kwasów tłuszczowych i miały szybsze tempo przemiany materii.
Ustalono, że Ucn3 jest neuromodulatorem, który łączy lęk wywołany stresem i homeostazę energetyczną. Odkrycie to może pomóc w opracowaniu leków obierających na cel stres, które miałyby też inne korzystne efekty uboczne, np. zapobiegałyby cukrzycy, sprzyjały zdrowiu serca i kontrolowały wagę.