Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Paląca przyszła mama = zaburzony rozwój mózgu dziecka

dodano: Piątek, 7 Maj 2010, 9:15:46

Naukowcy już od dawna są pewni, że palenie tytoniu przez kobiety w ciąży może mieć długotrwały, negatywny wpływ na fizyczne zdrowie ich dzieci, ponieważ zwiększa u nich m.in. ryzyko infekcji ucha oraz schorzeń układu oddechowego, w tym astmy. Ostatnio naukowcy z finlandzkiego Szpitala Uniwersyteckiego w Turku wykazali też, że ekspozycja płodu na dym tytoniowy zwiększa ryzyko zaburzeń psychicznych, wymagających zastosowania leków psychiatrycznych już w okresie młodości potomstwa.











Substancje zawarte w dymie z papierosów wypalanych przez przyszłe mamy zakłóca rozwój mózgu dziecka znajdującego się w jej łonie, a to z kolei zwiększa ryzyko zaburzeń psychicznych w przyszłości.











Badacze przeanalizowali dane medyczne dotyczące wszystkich dzieci urodzonych w Finlandii w latach 1987-89, z wyjątkiem tych, które pochodziły z ciąży mnogiej lub miały poważne wady wrodzone. Zebrane informacje dotyczyły różnych czynników mających potencjalny wpływ na ryzyko zaburzeń natury psychiatrycznej, takich jak waga dziecka po przyjściu na świat, jego wiek liczony w tygodniach oraz stan zdrowia oceniany w skali Apgar. W ramach badania od matek zebrano też informacje na temat tego, czy w okresie ciąży paliły papierosy, czy w latach 1969-89 leczyły się psychiatrycznie oraz czy ich dzieci w wieku od 7 do 20 roku życia stosowały jakieś leki psychiatryczne.











Jak się okazało, młode osoby, których mamy paliły w czasie ciąży, częściej zażywały leki psychiatryczne w porównaniu z rówieśnikami, którzy w okresie płodowym nie byli narażani na dym papierosowy. Najwyższy odsetek - blisko 17% - stwierdzono w grupie młodych ludzi, których matki wypalały w ciąży ponad 10 papierosów dziennie. Jeśli przyszłe matki wypalały ich mniej - odsetek wynosił 15%, natomiast w grupie osób nienarażonych na dym papierosowy w łonie matki - osiągał 12%.











Zdaniem autorow badania, by zapobiec wielu problemom psychiatrycznym u młodzieży, wystarczy zaprzestać palenia papierosów i unikać przebywania w zadymionych pomieszczeniach.











Niestety pomimo niezbitych dowodów na temat szkodliwego wpływu dymu tytoniowego na płód, palenie ciągle jest nałogiem dość rozpowszechnionym wśród przyszłych mam...

1534 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.