Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Specjaliści od żywienia zalecają jedzenie owoców i warzyw nawet pięć razy dziennie, gdyż bogata w nie dieta służy zdrowiu i dobrej formie. Jednak jak donoszą brytyjscy naukowcy, nie wszystkie owoce i warzywa są tak samo zdrowe.
Po gruntownym przebadaniu molekularnych właściwości różnych gatunków okazało się, że stopień ich korzystnego działania jest bardzo różny. Naukowcy podkreślają, że dla zdrowia bardzo ważne jest stosowanie różnorodnej, odpowiednio zbilansowanej diety, gdyż najbardziej popularne i najczęściej zjadane owoce czy warzywa niekoniecznie są najzdrowsze.
I tak, wyjątkowo wysoką zawartość cennych składników odżywczych, pomocnych w zapobieganiu różnym chorobom mają np. maliny, rzeżucha i kapusta włoska.
Badanie zwyczajów żywieniowych Brytyjczyków wykazało, że:
- najpopularniejszym źródłem beta-karotenu jest dla nich marchew
- najczęstszym źródłem beta-kryptoksantyny są pomarańcze oraz wyciśnięty z nich sok
- preferowanym przez większość źródłem zeaksantyny i luteiny jest szpinak
- najczęściej wybieranym źródłem kwasu elagowego są truskawki
- najpopularniejszym źródłem izotiocyjanów jest gorczyca
Badacze zauważyli, że większe ilości tych dobroczynnych związków odżywczych znajdują się w innych, mniej popularnych ale ogólnie dostępnych owocach lub warzywach. Przykładowo, zastąpienie marchewki batatami dostarczyłoby organizmowi podwójną dawkę karotenu, wymiana pomarańczy na papaję oznaczałoby przyswojenie 15 razy więcej beta-kryptoksantyny, jedzenie kapusty włoskiej w miejsce szpinaku dostarczyłoby trzykrotnie więcej zeaksantyny i luteiny. Lepszym niż truskawki źródłem kwasu elagowego są maliny, a rzeżucha zawiera więcej izotiocyjanów niż gorczyca.
Naukowcy podkreślają, że nie ma jednego pokarmu, który byłby najlepszy i korzystnie działał na wszystkie układy organizmu, dlatego tak ważne jest zróżnicowanie diety i wymienne sięganie po rózne rodzaje owoców i warzyw.