Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

"Tylko słabi gracze biorą dopalacze"

dodano: Wtorek, 27 Kwiecień 2010, 16:13:28

Władze Łodzi wypowiadają wojnę dopalaczom - we wrześniu br. w łódzkich gimnazjach rusza program profilaktyczny pod hasłem "Tylko słabi gracze biorą dopalacze".










To właśnie w Łodzi dwa lata temu powstał pierwszy w Polsce sklep, w którym można kupić tzw. dopalacze, czyli substancje działające podobnie do narkotyków. Od tej pory popularność tych substancji rosła wraz z ilością kolejnych, szybko powstających punktów ich sprzedaży. W samej Łodzi funkcjonuje już kilka sklepów z dopalaczami.










Efekty pobudzenia organizmu, jakie wywołują przypominaja te po zażyciu amfetaminy i innych narkotyków. Ich sprzedaż jest legalna, gdyż badania przeprowadzone przez specjalistów nie wykryły w ich składzie substancji, których zażywanie jest zakazane przez polskie prawo.









W ramach kampanii "Tylko słabi gracze biorą dopalacze", w sklepach je sprzedających prowadzone będą wzmożone kontrole, a we wszystkich łódzkich gimnazjach odbywać się będą akcje poruszające temat szkodliwości dopalaczy, połączone z warsztatami i koncertami.




 





Ścisłe i regularne kontrole sklepów z tymi używkami przeprowadzane będą przez takie instytucje jak Straż Miejska, PIP, Urząd Kontroli Skarbowej, Inspekcja Handlowa, Sanepid czy Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlu Artykułami Spożywczymi. Od września br. na stronach internetowych magistratu dostępny będzie formularz zgłoszeniowy, który ma ułatwić przeprowadzenie kontroli przez różne służby. Każdy mieszkaniec Łodzi, który będzie miał zastrzeżenia co do pracy danego punktu, będzie mógł wypełnić takie zgłoszenie. Ponadto uruchomiona zostanie też strona internetowa, która będzie obrazować, jakie zagrożenia niosą ze sobą eksperymenty z dopalaczami.


 







Program profilaktyczny w gimnazjach zakłada przeprowadzenie w sumie ok. 140 warsztatów z udziałem terapeutów i podopiecznych Stowarzyszenia Monar - po trzy w każdym, a także 15 koncertów hip-hopowych w wykonaniu zespołu złożonego z podopiecznych Monaru. Prowadzącymi warsztaty będą specjaliści od terapii uzależnień, a w zajęciach będą uczestniczyć także osoby po terapii odwykowej, zachowujące abstynencję narkotykową.


 

 







Ponadto w ramach akcji Straż Miejska będzie legitymować nieletnich, którzy znajdą się w pobliżu sklepów z dopalaczami.
 

1557 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.